Jak poinformowała we wtorek (24 czerwca) PAP rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Tarnobrzegu Irena Mazurkiewicz-Kondrat, prokuratura oskarżyła b. podsekretarz stanu o niedopełnienie obowiązków, w wyniku czego Skarb Państwa stracił blisko 26 mln USD.

Akt oskarżenia (66 stron, akta sprawy zajmują 15 tomów) w tej sprawie jest już gotowy i do końca tygodnia zostanie skierowany do Sądu Okręgowego w Warszawie.

Według prokuratury Halina Wasilewska-Trenkner jako podsekretarz stanu niedopełniła obowiązków w zakresie spraw majątkowych Skarbu Państwa przy udzielaniu poręczeń i gwarancji Skarbu Państwa, i parafowała w czerwcu 1997 roku projekt umowy o udzieleniu poręczenia między ministrem finansów działającym w imieniu Skarbu Państwa a LFO (Laboratorium Frakcjonowania Osocza), co doprowadziło do udzielania gwarancji spółce LFO. W wyniku tego Laboratorium otrzymało kredyt z Kredyt Banku reprezentującego konsorcjum bankowe, co doprowadziło do szkody w mieniu Skarbu Państwa w wysokości prawie 26 mln USD.

Do 10 lat więzienia

Wraz z Haliną Wasilewską-Trenkner prokuratura oskarżyła także ówczesnego dyrektora departamentu długu publicznego w Ministerstwie Finansów Piotra S. Jemu także zarzuciła niedopełnienie obowiązków dotyczących spraw majątkowych. On także miał parafować projekt umowy o udzieleniu poręczenia kredytu między ministrem finansów a Kredyt Bankiem (reprezentującym konsorcjum bankowe) w wyniku czego minister udzielił poręczenia spłaty kredytu ze środków budżetu państwa, przez co SP stracił blisko 26 mln USD. Grozi im od roku do 10 lat pozbawienia wolności.

Podejrzany z Wielkiej Brytanii

Są to już kolejni oskarżeni w sprawie LFO. 2 października 2006 roku przed warszawskim sądem zaczął się proces Wiesława Kaczmarka. Tarnobrzeska prokuratura oskarżyła go w maju 2005 r. o to, że jako minister gospodarki w rządzie Włodzimierza Cimoszewicza wydał nierzetelną opinię, która zdecydowała o przyznaniu spółce LFO poręczenia Skarbu Państwa, mimo braku podstaw co do celowości udzielenia takiej gwarancji. Grozi mu do 5 lat więzienia. Śledztwo w sprawie LFO toczy się od października 2001 r. Głównym podejrzanym jest Zygmunt N., który od ponad roku przebywa w areszcie.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH