HFPC: rodzice skarżą Polskę ws. pozbawienia ich syna możliwości leczenia Skarga dotyczy wyłączenia pacjenta z finansowanego przez NFZ programu leczenia ultrarzadkiej choroby Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Helsińska Fundacja Praw Człowieka przygotowała skargę do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka ws. wyłączenia pacjenta z finansowanego przez NFZ programu leczenia ultrarzadkiej choroby. Chory zmarł.

Roczny koszt leków przekraczał 1 mln zł, rodzice nie mogli zatem zapewnić kontynuacji terapii syna na zasadach komercyjnych - informuje HFPC.

W skardze rodzice wskazują, że Polska naruszyła art. 2 Konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności, gwarantujący każdemu prawo do życia. W świetle dotychczasowego orzecznictwa ETPC władze krajowe powinny uczynić wszystko, czego można było od nich wymagać w zakresie ochrony życia i zdrowia pacjenta, w szczególności przez zapewnienie mu odpowiednich świadczeń medycznych.

W skardze znalazł się również argument, że zagrożenie życia syna skarżących powstało na skutek braku należytej koordynacji świadczeń medycznych przez państwo. Rodzice zauważają, że funkcjonowanie Zespołu Koordynacyjnego ds. Chorób Ultrarzadkich, odpowiedzialnego za selekcję osób do programu lekowego i ocenę skuteczności terapii, obarczone jest istotnymi wadami. W ocenie rodziców zespół może podejmować decyzje w sposób arbitralny, bez możliwości odwołania, co nie gwarantuje pacjentom rzetelności postępowania.

Więcej: www.hfhr.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH