
Helsińska Fundacja Praw Człowieka (HFPC) krytycznie ocenia projekt zmiany ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi, którym Sejm zajmie się prawdopodobnie w piątek (4 stycznia). HFPC zwraca uwagę, że niebezpiecznie poszerza on możliwość stosowania przymusu bezpośredniego wobec osób przebywających w izbach wytrzeźwień.
Senacki projekt ustawy o zmianie ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi ma dotyczyć - jak to określono w tytule oficjalnego druku - ”dostosowania systemu prawa do wyroku Trybunału Konstytucyjnego poprzez m.in. uzupełnienie ustawy o przepis określający maksymalną kwotę opłaty (…) w izbie wytrzeźwień; przeniesienia treści dotychczasowego rozporządzenia w sprawie trybu doprowadzania, przyjmowania i zwalniania osób nietrzeźwych, organizacji izb wytrzeźwień.”
HFPC twierdzi jednak, że projekt wykracza poza te ramy i wprowadza nowe środki przymusu bezpośredniego wobec osób przebywających w izbach wytrzeźwień.
- Zakłada on między innymi przeniesienie z rozporządzenia do ustawy dwóch nowych środków przymusu bezpośredniego - przymusowe podanie produktu leczniczego oraz izolację - które mogą być zastosowane wobec osoby przyjętej do izby wytrzeźwień - stwierdza na stronie internetowej HFPC prawnik Barbara Grabowska.
Jej zdaniem, projekt przepisu jest na tyle nieostry, że nie można zrekonstruować na jego podstawie, jakich środków przymusu bezpośredniego będzie można używać wobec osób przyjętych do izb wytrzeźwień.
W ocenie HFPC, blankietowe upoważnienie pracowników izb wytrzeźwień do stosowania środków przymusu bezpośredniego przewidzianych w innych przepisach, może powodować nieuzasadnione, arbitralne używanie dowolnego środka przymusu, który przewidziany jest w jakimkolwiek akcie prawnym.
Więcej: Kolejna opinia HFPC ws. zmian w funkcjonowaniu izb wytrzeźwień
W uzasadnieniu projektu senatorowie nie wyjaśnili, dlaczego chcą w ten sposób poszerzyć możliwość stosowania przymusu bezpośredniego wobec osób nietrzeźwych. Nie wskazali także, co przemawia za podawaniem im na siłę leków.
Gazeta Wyborcza zwraca uwagę, że kwestia jest bardzo kontrowersyjna, nie wolno bowiem stosować żadnej formy leczenia bez zgody pacjenta (zabrania tego m.in. Europejska Konwencja Bioetyczna). Jedyny wyjątek w polskim prawie zawiera ustawa psychiatryczna: dotyczy on osób przyjętych do szpitala bez ich zgody, z powodu bezpośredniego zagrażenia, jakie stwarzają dla własnego życia lub zdrowia oraz i życia lub zdrowia innych.
Wyrok TK stwierdzający niekonstytucyjność przepisów, na podstawie których nakładano opłaty za pobyt w izbach wytrzeźwień, wchodzi w życie 16 stycznia 2013 r.


Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
CZYTAJ TAKŻE
- 14:12 Komisja Europejska chce zwalczać uchylanie się od szczepień
- 13:57 Prof. Kochański: decyzja brytyjskiego sądu niezgodna z tradycją lekarską
- 13:42 Rząd przyjął projekt ustawy o podwyższeniu renty socjalnej dla niepełnosprawnych
- 13:27 Zawiercie: rozstrzygnięcie przetargu na dostawę sprzętu telemedycznego
- 13:08 Wlk. Brytania: ojciec Alfiego poprosi o przeniesienie chłopca do domu
- 12:48 Lubelskie: dramatycznie brakuje pielęgniarek do pracy
- 12:32 Włoszczowa: nowy, 32-letni dyrektor kontra 30 mln zł długu
- 12:16 Poznań: list otwarty w obronie b. dyrektora POSUM
- 1 Lekarze emeryci obawiają się, że będą musieli odejść z zawodu. Wszystko przez e-zdrowie
- 2 Kluczbork: oddział wewnętrzny zagrożony - odchodzą wszyscy lekarze
- 3 Czy nowa lista refundacyjna spełni oczekiwania pacjentów onkologicznych?
- 4 Szpitale onkologiczne przekraczają ryczałt. Czy to dobra forma finansowania?
- 5 Eksperci: nie widzieliśmy odry od 20 lat, nie spodziewaliśmy się jej ataku
- 6 W klubie fitness jest więcej groźnych mikroorganizmów niż w toalecie
- 7 "Stop Chazanowi": w środę i czwartek protesty przed UJK i urzędem wojewódzkim w Kielcach
- 8 X Europejski Kongres Gospodarczy: terminy sesji dotyczących sektora medycznego
Newsletter
Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku
Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+
Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze
Follow @rynekzdrowiaRSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych