HCC 2017: można dostać certyfikat ISO na to, że się nie korumpuje Na zdj. mec. Anna Partyka-Opiela, specjalista do spraw compliance z Kancelarii Domański Zakrzewski Palinka. Fot. PTWP

Organizacja ISO wprowadziła normę 37001, która zawiera wymagania i wytyczne dotyczące tworzenia, wdrażania, utrzymania i poprawy systemu zarządzania działaniami antykorupcyjnymi. Posiadanie tego certyfikatu jest niezwykle ważne również dla jednostek z obszaru zdrowia.

Przekonywała o tym mec. Anna Partyka-Opiela, specjalista do spraw compliance z Kancelarii Domański Zakrzewski Palinka, w czasie sesji zatytułowanej ”Zarządzanie ryzykiem prawnym i compliance w opiece zdrowotnej”, która odbyła się w ramach II Kongresu Wyzwań Zdrowotnych (Health Challenge Congress, Katowice, 9-11 marca).

- Branża bankowa, farmaceutyczna, finansowa posiadają od lat regulacje dotyczące zapobiegania korupcji. Jeśli chodzi o ochronę zdrowia, to w tym obszarze nie ma systemowego rozwiązania - zaznaczyła mec. Anna Partyka-Opiela.

Tymczasem korupcja dotyka wszystkich organizacji, także z sektora zdrowia. Osoby zajmujące się zarządzaniem ryzykiem prawnym dobrze wiedzą, że linia obrony w sprawach o korupcję polega na wykazaniu, że dołożyło się należytej staranności i zrobiło się wszystko, żeby we właściwy sposób zapobiegać tym zjawiskom, że kontrolowało się organizację poprzez wprowadzenie odpowiednich procedur i szkoleń - mówiła Partyka-Opiela.

Elementem tych działań zapobiegawczych jest norma ISO 37001.

- Od początku tego roku można mieć certyfikat ISO na to, że się nie korumpuje. To norma międzynarodowa, którą można stosować w każdej organizacji. Certyfikat uzyskuje się na dwa lata - wyjaśniła.

Dodała, że tam gdzie wprowadzono systemy zbudowane na ISO zarządczym, będzie bardzo łatwo wdrożyć normę 37001.

Dzięki certyfikatowi organizacja może wykazać, że wdrożyła dobre praktyki kontroli antykorupcyjnej uznane międzynarodowo. Norma może być wprowadzona w sektorze prywatnym, publicznym oraz w organizacjach non-profit, bez względu na ich formę prawną - dotyczy bowiem spółek, przedsiębiorstw państwowych, związków czy organizacji.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH