Grabowska: skarga RPO rozszerza wcześniejszy wniosek prezydenta

Dobrze, że Rzecznik Praw Obywatelskich zaskarżyła do TK ustawę ws. nadzoru nad najgroźniejszymi przestępcami, jej skarga uzupełnia i rozszerza argumenty wcześniejszego wniosku prezydenta - powiedziała Barbara Grabowska z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.

Rzecznik Praw Obywatelskich prof. Irena Lipowicz poinformowała w poniedziałek, 19 maja, o zaskarżeniu przez nią do Trybunału Konstytucyjnego ustawy umożliwiającej izolację przestępców z zaburzeniami już po odbyciu przez nich kary więzienia. W marcu ustawę - w pewnej części - zaskarżył do TK prezydent Bronisław Komorowski, który jednak wcześniej złożył pod nią podpis, umożliwiając jej wejście w życie. 

- Wniosek RPO jest szerszy i pełniejszy od marcowego wniosku prezydenta; w pewnej mierze jest też uzupełnieniem tego prezydenckiego wniosku. Gdyby Trybunał zdecydował się rozpoznawać oba wnioski łącznie, ustawa byłaby rozpatrzona z perspektywy szerokiego spektrum argumentów - oceniła Grabowska.

Jak wskazała, RPO w swoim wniosku zarzuca ustawie przede wszystkim brak precyzji. - To oznacza, że teoretycznie, jeśli przepisy będą lepiej sformułowane, to dla RPO taka regulacja będzie w porządku  - powiedziała Grabowska. - Nie jest jednak wcale pewne, czy tę ustawę w jakiś sposób dałoby się precyzyjniej napisać - zastrzegła. 

Dodała, że w obu wnioskach podniesiono np. problem faktycznej możliwości określania przez biegłych psychiatrów i psychologów stopnia prawdopodobnego zagrożenia, jakie w przyszłości może stanowić skazana osoba. Oba wnioski nie kwestionują  też istoty ustawy i jej zasadności. 

- Jeśli chodzi o istotę, czyli możliwość prewencyjnego izolowania w sytuacjach skrajnych, to być może prezydent i RPO uwzględnili orzecznictwo Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, według którego w wyjątkowych sytuacjach takie działanie jest dopuszczalne. Ten problem nie znalazł jednak oddźwięku w obu wnioskach - zaznaczyła Grabowska. 

W końcu stycznia HFPC poprosiła RPO o rozważenie skierowania do TK ustawy o nadzorze nad groźnymi przestępcami. Komitet Helsiński już w maju zeszłego roku - w początkach prac legislacyjnych nad ustawą - wskazywał, że przepisy "umożliwiające zatrzymanie w ośrodkach terapii osób skazanych w przeszłości, gdy przepisy takie nie obowiązywały", budzą wielkie wątpliwości, gdyż nikt nie może odbywać dwa razy kary za ten sam czyn.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH