Grabowska: skarga RPO rozszerza wcześniejszy wniosek prezydenta

Dobrze, że Rzecznik Praw Obywatelskich zaskarżyła do TK ustawę ws. nadzoru nad najgroźniejszymi przestępcami, jej skarga uzupełnia i rozszerza argumenty wcześniejszego wniosku prezydenta - powiedziała Barbara Grabowska z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.

Rzecznik Praw Obywatelskich prof. Irena Lipowicz poinformowała w poniedziałek, 19 maja, o zaskarżeniu przez nią do Trybunału Konstytucyjnego ustawy umożliwiającej izolację przestępców z zaburzeniami już po odbyciu przez nich kary więzienia. W marcu ustawę - w pewnej części - zaskarżył do TK prezydent Bronisław Komorowski, który jednak wcześniej złożył pod nią podpis, umożliwiając jej wejście w życie. 

- Wniosek RPO jest szerszy i pełniejszy od marcowego wniosku prezydenta; w pewnej mierze jest też uzupełnieniem tego prezydenckiego wniosku. Gdyby Trybunał zdecydował się rozpoznawać oba wnioski łącznie, ustawa byłaby rozpatrzona z perspektywy szerokiego spektrum argumentów - oceniła Grabowska.

Jak wskazała, RPO w swoim wniosku zarzuca ustawie przede wszystkim brak precyzji. - To oznacza, że teoretycznie, jeśli przepisy będą lepiej sformułowane, to dla RPO taka regulacja będzie w porządku  - powiedziała Grabowska. - Nie jest jednak wcale pewne, czy tę ustawę w jakiś sposób dałoby się precyzyjniej napisać - zastrzegła. 

Dodała, że w obu wnioskach podniesiono np. problem faktycznej możliwości określania przez biegłych psychiatrów i psychologów stopnia prawdopodobnego zagrożenia, jakie w przyszłości może stanowić skazana osoba. Oba wnioski nie kwestionują  też istoty ustawy i jej zasadności. 

- Jeśli chodzi o istotę, czyli możliwość prewencyjnego izolowania w sytuacjach skrajnych, to być może prezydent i RPO uwzględnili orzecznictwo Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, według którego w wyjątkowych sytuacjach takie działanie jest dopuszczalne. Ten problem nie znalazł jednak oddźwięku w obu wnioskach - zaznaczyła Grabowska. 

W końcu stycznia HFPC poprosiła RPO o rozważenie skierowania do TK ustawy o nadzorze nad groźnymi przestępcami. Komitet Helsiński już w maju zeszłego roku - w początkach prac legislacyjnych nad ustawą - wskazywał, że przepisy "umożliwiające zatrzymanie w ośrodkach terapii osób skazanych w przeszłości, gdy przepisy takie nie obowiązywały", budzą wielkie wątpliwości, gdyż nikt nie może odbywać dwa razy kary za ten sam czyn.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH