- Istnieje metoda mrożenia nie zarodków, czyli nie istot ludzkich, tylko mrożenia komórek jajowych. Ta metoda jest stosowana w Niemczech i nic nie stoi na przeszkodzie, żeby przyjąć podobne rozwiązania w Polsce - tłumaczył Gowin w Sygnałach Dnia w radiowej Jedynce.

Jarosław  Gowin (PO) jest przewodniczącym zespołu ds. bioetyki, który przygotował dla rządu rozwiązania do uwzględnienia w projekcie ustawy regulującej kwestie związane z in vitro. Komisja została powołana, aby rozstrzygnąć jakie rozwiązania są możliwe do przyjęcia ze względów etycznych.

Według Gowina zamrażanie komórek jajowych nie wymaga wielokrotnej, szkodliwej dla zdrowia przyszłej matki stymulacji hormonalnej.
Jak dodał poseł PO, regulacje zakazujące tworzenia tzw. zarodków nadliczbowych, które po jakimś czasie albo same obumierają, albo są niszczone, istnieją w wielu krajach europejskich.

- Niezależnie od tego, jakie są moje własne przekonania religijne, jako polityk nie mogę się kierować doktryną religijną. Muszę kierować się przesłankami moralnymi i jakimś moim poczuciem odpowiedzialności za wypracowanie kompromisu społecznego - podkreślił Jarosław Gowin.

W środę premier Donald Tusk powiedział, że zapłodnienie metodą in vitro powinno być częściowo refundowane. - Zapłodnienie metodą in vitro będzie w Polsce legalne, częściowo refundowane, a zarodki będą prawnie chronione - zapowiedział Tusk.

Podkreślił także, że zarodki będą chronione m.in. przed komercyjnym wykorzystaniem i eksperymentami. - Będziemy szukać takich rozwiązań prawnych, które dają możliwie duże bezpieczeństwo zarodkom tak, aby uniemożliwić działania, które my oceniamy, jako działania niekorzystne, czy wręcz patologiczne. A więc będziemy chronili bezpieczeństwo zarodków i bezpieczeństwo rodziców - mówił Donald Tusk.

Premier poinformował, że zespół ds. bioetyki działający przy jego kancelarii, który pracował nad założeniami do ustawy regulującej kwestie związane z zapłodnieniem in vitro i przygotowaniem polskiego prawa do ratyfikacji Konwencji Bioetycznej Rady Europy, zakończył prace, a jego raport został opublikowany i niebawem będzie szerzej znany.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH