Gowin: doszło do zaniedbań ws. ustawy o izolacji groźnych przestępców

Lider Polski Razem Jarosław Gowin chce, aby rząd przedstawił w Sejmie informację na temat zaniedbań, jakich - jego zdaniem - dopuściła się kancelaria premiera w sprawie działań dotyczących izolacji najgroźniejszych przestępców.

- W lutym 2014 roku ma opuścić więzienie pierwsza z osób skazanych w czasach PRL na karę śmierci za serię zabójstw na dzieciach, zabójstw o podłożu seksualnym, osoba, której potem karę śmierci zamieniono na 25 lat więzienia. Przez te 25 lat nie działo się nic, by zapewnić bezpieczeństwo potencjalnym ofiarom tych zbrodniarzy - powiedział Gowin w środę, 8 stycznia na konferencji prasowej w Sejmie. 

Jak zauważył, Sejm uchwalił, a prezydent w grudniu 2013r, podpisał ustawę o leczeniu w ośrodku zamkniętym sprawców najgroźniejszych zbrodni po odbyciu przez nich kar, jednocześnie zapowiadając skierowanie jej do Trybunału Konstytucyjnego. 

- Wtedy jednak wydarzyła się rzecz bez precedensu - przez trzy tygodnie ustawa przeleżała w kancelarii premiera, nie została opublikowana, w efekcie Mariusz Trynkiewicz, sprawca serii okrutnych mordów (skazany w 1989 r. za morderstwo czterech chłopców) opuści więzienie - zaznaczył polityk Polski Razem. 

Gowin powiedział, że Polska Razem domaga się, aby premier bezzwłocznie przedstawił w Sejmie informację o działaniach dotyczących izolacji najgroźniejszych przestępców.

- Nie ustaniemy w tym, aby domagać się wyjaśnienia, jak doszło do tego skandalicznego zaniedbania w kancelarii premiera, którego konsekwencje mogą być tragiczne, dzisiaj wszyscy powinni się od premiera doczekać wyjaśnienia - podkreślił. Jak dodał, obowiązkiem służb jest "otoczenie Trynkiewicza ścisłą kontrolą, a plan takich działań powinien być bezzwłocznie przygotowany". 

Ustawa o postępowaniu wobec osób z zaburzeniami psychicznymi stwarzających zagrożenie życia, zdrowia lub wolności seksualnej innych osób dotyczy m.in. postępowania wobec sprawców zabójstw i gwałtów, skazanych w czasach PRL na karę śmierci. Na mocy amnestii w 1989 r. zamieniono tym osobom wyroki śmierci na 25 lat. W 2014 r. pierwsze z tych osób zakończą wykonywanie wyroków. 

Nowa ustawa ma dotyczyć jednak także innych wyjątkowo groźnych przestępców, jeśli odbywają kary w systemie terapeutycznym i dodatkowo występowały u nich zaburzenia psychiczne bądź preferencji seksualnych, które mają taki charakter, że "zachodzi co najmniej wysokie prawdopodobieństwo popełnienia czynu zabronionego z użyciem przemocy" zagrożonego karą przynajmniej 10 lat więzienia. 

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH