Jarosław Gowin traci cierpliwość do Platformy Obywatelskiej. Grozi, że jeśli ta nie zajmie stanowiska w sprawie in vitro, on poprze propozycję całkowitego zakazu in vitro, którą złoży Bolesław Piecha z Prawa i Sprawiedliwości.

- Jeśli z klubu Platformy nie wyjdzie żadna propozycja lub zgłoszony zostanie projekt dopuszczający możliwość tworzenia zarodków nadliczbowych, to poprę projekt Piechy – mówi Dziennikowi poseł.

Gowin już w grudniu przygotował na zlecenie Donalda Tuska projekt, który całkowicie reguluje kwestie bioetyczne, w tym in vitro. Projekt przygotowany przez Jarosława Gowina dopuszcza zapłodnienia in vitro, jednak zakazuje tworzenia zarodków nadliczbowych i mnożenia ich. Nie wszyscy posłowie PO byli zadowoleni z takiego stanu rzeczy, dlatego też powołali specjalną komisję, która miała dopracować szczegóły. Z pracy komisji nic nie wyniknęło a jej działania zostały zawieszone.

Posłowie PiS postanowili skorzystać z projektu Platformy Obywatelskiej, by stworzyć własny.

Wzięliśmy najlepsze rozwiązania projektu przygotowanego przez zespół pod kierunkiem posła Gowina – mówi Dziennikowi Bolesław Piecha.

PiS wprowadza całkowity zakaz tworzenia zarodków ludzkich. Cała reszta jest zbliżona. Projekt posła Piechy przewiduje nawet możliwość adopcji istniejących już zarodków nie tylko przez matki biologiczne - przypomina Dziennik.

Gowin cieszy się, że ktoś sięgnął do po jego rozwiązania, co ważne nie widzi w tym nic złego.

- Cieszę się, że ktoś sięgnął do rozwiązań, które uważam za optymalne – dodaje Jarosław Gowin.

Choć poseł zadowolony jest ze swojego udziału w projekcie opozycyjnego klubu, to i tak ma nadzieję, że to projekt PO odniesie sukces. By to się stało poseł musi przekonać swój klub, by ten zgłosił projekt w Sejmie. Poseł grozi, że jeśli z klubu PO nie wyjdzie żaden projekt albo propozycja dotycząca tworzenia zarodków nadliczbowych, poprze projekt Prawa i Sprawiedliwości.

Gowin, jak i Piecha, liczą, że w Sejmie powstanie nadzwyczajna komisja, która jeszcze przed wakacjami rozpocznie prace nad kilkoma alternatywnymi projektami ustawy bioetycznej. Oprócz ich propozycji od roku w Sejmie czeka projekt SLD o finansowaniu in vitro, a w czerwcu trafi projekt obywatelski całkowicie zakazujący tej metody.

Chcesz wiedzieć więcej na temat polskiej debaty o in vitro, kliknij na link: http://www.rynekzdrowia.pl/Rynek-Zdrowia/archiwum,2009,2.html

i czytaj teksty z Raportu Rynku Zdrowia zamieszczone w wydaniu naszego magazynu nr 2 (43) z lutego br.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH