W piątek wpłynął do Senatu wniosek prezydenta Lecha Kaczyńskiego o zarządzenie referendum w sprawie przekształceń szpitali w spółki prawa handlowego służby zdrowia. Według prezydenta pytanie postawione w referendum powinno brzmieć:

- Jestem przeciwny propozycjom PO, które są przedmiotem obrad w komisji zdrowia, a których skutkiem będzie prywatyzacja szpitali - mówił dziennikarzom Przemysław Gosiewski, przewodniczący sejmowego klubu Prawa i Sprawiedliwości, odnosząc się do pakietu ustaw zdrowotnych.

Jego zdaniem, PO odrzuca wszelkie poprawki dotyczące zapisów, że w spółkach miałaby być przewaga mienia samorządowego.

- Jeżeli takiego zapisu nie będzie, a nie ma go obecnie, to wiadomo, że zadłużone szpitale będą sprzedawane jak „ciepłe bułeczki”, tym którzy będą chcieli to kupić za niewielką cenę. A my nie chcemy dopuścić do grabieży majątku i do dzielenia chorych na lepszych i gorszych, w zależności od grubości portfela - mówił Gosiewski.

Wicemarszałek Sejmu Krzysztof Putra na stwierdzenie, że wniosek o przeprowadzenie referendum w sprawie zdrowia jest skazany na porażkę odparł, że nie jest tego taki pewien.

- Senat jest izbą refleksji i nie wiem czy senatorowie PO dadzą się tak łatwo podporządkować dyscyplinie - zaznaczył.

Jego zdaniem, dlatego „że sprawa służby zdrowia dotyczy wszystkich obywateli i komercjalizacja szpitali jest olbrzymim zagrożeniem, jeśli chodzi o dostępność do służby zdrowia zwłaszcza ludzi biednych”.

- Komercjalizacja stwarza istotne zagrożenie, że podmioty jakimi będą spółki prawa handlowego - szpitale, zostaną poddane rygorom rynkowym, a w rygorach rynkowych zgodnie z kodeksem handlowym trzeba będzie ogłaszać upadłość, jeśli nie będzie płynności finansowej. A to będzie oznaczało, że szpitale będą mogły upadać i pojawi się problem z dostępnością do służby zdrowia - podkreślił.

Jak zaznaczył, „nie można zdrowia Polaków stawiać na równej szali np. z fabryką samochodów”.

-  Na zdrowiu nie powinno się zarabiać - dodał Putra.

- Arytmetyka to jedno, a zdrowy rozsądek i roztropność to drugie, bo nie mówimy tutaj o arytmetyce, tylko o czymś co jest niezwykle ważne - podkreślił wicemarszałek.

- Zdrowie człowieka nie może być poddawane ekonomii, matematyce i wierzę, że cześć senatorów PO podejmie decyzję zgodną z tym, co będzie proponował pan prezydent, czyli z zapytaniem Polaków w drodze referendum jakiej służby zdrowia chcą - powiedział Putra.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH