Gość Niedzielny chce kasacji wyroku w sprawie z Alicją Tysiąc Wcześniej Alicja Tysiąc złożyła skargę do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, który przyznał jej 25 tys. euro zadośćuczynienia za odmowę usunięcia ciąży w szpitalu.

Kobieta chciała usunąć ciążę powołując się na wskazania zdrowotne, lekarze odmówili. Tygodnik katolicki skrytykował postawę kobiety.

Gazeta Gość Niedzielny chce kasacji niekorzystnego dla siebie werdyktu sądu w sprawie Alicji Tysiąc. Redakcja tygodnika zapowiedziała też wniosek o wstrzymanie wykonania wyroku w części dotyczącej przeprosin.

Informacje na ten temat znalazły się w najnowszym wydaniu katolickiego tygodnika, datowanym na najbliższą niedzielę. Już wcześniej pełnomocnicy gazety, jej redaktora naczelnego oraz wydawcy – Archidiecezji Katowickiej – zapowiadali prawdopodobne złożenie skargi kasacyjnej do Sądu Najwyższego.

Alicja Tysiąc chciała usunąć ciążę, bo urodzenie dziecka mogło grozić jej nawet utratą wzroku. Po porodzie jej wzrok pogorszył się; przyznano jej pierwszą grupę inwalidzką. Kobieta złożyła skargę do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, który przyznał jej 25 tys. euro zadośćuczynienia. Tej sprawy dotyczyły opublikowane w Gościu Niedzielnym komentarze autorstwa redaktora naczelnego tygodnika, ks. Marka Gancarczyka.

Zgodnie z wyrokiem, pozwani – w drugim numerze "Gościa Niedzielnego" po dniu uprawomocnienia się wyroku, czyli 5 marca – powinni na swój koszt zamieścić na trzeciej stronie wydrukowany normalnie stosowaną w druku czcionką nakazany przez sąd tekst przeprosin. W gazecie z 21 marca ukazało się jednak oświadczenie ks. Gancarczyka w tej sprawie.

Redaktor naczelny tłumaczy, że redakcja zdecydowała się na skargę kasacyjną uznając wyrok katowickiego sądu za niesprawiedliwy oraz „biorąc pod uwagę szerokie społeczne niezadowolenie z tego wyroku”. Jednocześnie redakcja zapowiedziała wniosek do Sądu Apelacyjnego o wstrzymanie wykonania wyroku w części dotyczącej przeprosin.

„Jeżeli pani Alicja Tysiąc poczuła się urażona stwierdzeniami zawartymi w Gościu Niedzielnym, to wyrażam moje ubolewanie. Trudno jednak zgodzić się na publikację przeprosin zawierających nieprawdę. Nigdy nie porównałem pani Alicji Tysiąc do zbrodniarzy hitlerowskich, nie posługiwaliśmy się też w naszych tekstach mową nienawiści, cokolwiek to określenie miałoby znaczyć" – napisał ks. Gancarczyk.

"Mam nadzieję, że Sąd Najwyższy rozpatrzy naszą skargę i podzieli zawarte w niej argumenty" – zakończył redaktor naczelny, dziękując wszystkim za wsparcie okazane jemu i redakcji na wszystkich etapach trwania procesu. „Z tych wszystkich gestów życzliwości przebija przekonanie, że nie jest to tylko proces wytoczony Gościowi Niedzielnemu, ale że gra toczy się o prawo do życia dzieci nienarodzonych" – czytamy w tygodniku.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH