Górnicy w proteście przeciw nowym przepisom, które zaczął stosować ZUS, rezygnują z oddawania krwi. To zła wiadomość dla ofiar wypadków i chorych czekających na skomplikowane operacje. Ilość krwi zbieranej przez przedstawicieli tej grupy zawodowej, to około jednej piątej sumy krwi pozyskiwanej w regionie Sląska i Zagłębia.

Kiedy honorowym dawcom odbierano przywileje takie jak darmowe leki, czy wczasy, a na Śląsku ich uybwało. Czasy, kiedy w trakcie jednej akcji w kopalni zbierano nawet 200 litrów krwi minęły. Nadal jednak na Śląsku górnicy stanowili potężną grupę krwiodawców. W ubiegłym roku, w zebranych 43 tys. litrów górnicy mieli 18 procentowy udział.

Nowe przepisy, które zaczął niedawno stosować ZUS (dotyczące odpracowywania dni wolnych, które także przysługują krwiodawcom) mogą wiele zmienić. Po 1 stycznia niektórzy górnicy, chcący się udać na wcześniejszą emeryturę po 25 latach pracy, zaczęli otrzymywać decyzje, że jest to możliwe dopiero po odpracowaniu przez nich dni wolnych, w tym tych uzyskanych za honorowe dawstwo krwi. Niektórzy otrzymali już decyzje nakazujące im odpracować nawet 100 dni.

Takie wieści szybko się rozchodzą – komunikuje Gazeta Wyborcza – i część górników-krwiodawców jest przerażonych tym, że będą musieli odpracowywać wolne dni. Inni zapowiadają, że już nie będą oddawać krwi. Takie sygnały napływają niema z wszystkich przykopalnianych klubów Honorowych Dawców Krwi.

– O tym, że przyjdą do nas nowi chętni dawcy, nawet nie ma co marzyć - skarży się Gazecie Wyborczej Jerzy Maksimowicz, z klubu Honorowych Dawców Krwi przy kopalni Wujek. – Miałem podobne informacje już z kilku kopalń, na przykład ze Staszica i Wieczorka.

To, że górników krwiodawców ubywa, zauważono już w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach. Aby odrobić straty centrum kupuje czwarty już ambulans do pobierania krwi. Taki tabor jest potrzebny żeby robić jeszcze więcej akcji w centrach miast. Ambulanse będą stały także w niedziele pod kościołami. Czy w ten jednak sposób uda się zebrać tyle krwi, ile dotąd oddawali górnicy? Jest to wątpliwe.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH