Gołdap: palacz w sanatorium w nocy regulaminowo nie pali

W uzdrowiskach obowiązują regulaminy porządkowe, które nakazują zachowanie ciszy nocnej po godz. 22. Na przepisy skarżą się palacze, bo w związku z restrykcyjną polityką antynikotynową, wieczorem nie mogą wyjść nawet na papierosa.

- Klucze do wejścia ma m.in. główna pielęgniarka. Jak ktoś chce wieczorem wyjść, to może się zgłosić i ona go wypuści - tłumaczy Elżbieta Gałkowska, dyrektor sanatorium w Gołdapi.

- Tylko czego to łazić po godz. 22? - wyraża zdziwienie w Gazecie Wyborczej i dodaje, że jeśli jakiejś osobie nie odpowiada regulamin, to może złożyć rezygnację z pobytu, motywując tym, że psychika nie pozwala jej na przebywanie w obiekcie zamkniętym.

Właściciel gołdapskiego sanatorium wie o skargach kuracjuszki na zamknięte drzwi. Przyznaje, że spór zaczął się od tego, że kuracjuszka chciała wychodzić na dwór na papierosa.

- Sanatorium oferuje zabiegi zgodnie z ustawą o świadczeniu usług medycznych i na podstawie tej ustawy przygotowuje regulamin ośrodka, który jest potem zatwierdzany przez Centrum Zdrowia Publicznego - mówi. - Z tych przepisów wynika, że od godz. 22 w sanatorium pacjentów obowiązuje cisza nocna.

Jednak w Warmińsko-Mazurskim Centrum Zdrowia Publicznego nie do końca potwierdzają słowa zarządców. Genowefa Kmieć-Baranowska, dyrektor Centrum, zaznacza w rozmowie z nami, że sanatorium ma charakter leczniczy, co ma określone konsekwencje.

Jeśli chodzi o sprawy regulaminowe, to mówi, że zanim 1 lipca weszła w życie ustawa o działalności leczniczej, przedkładano do zatwierdzenia regulaminy organizacyjne. Nowa ustawa o działalności leczniczej zniosła ten obowiązek.

- Jednakże regulaminów porządkowych, w których są zapisy o ciszy nocnej, nie przedkładano nam nigdy - podkreśla . Genowefa Kmieć-Baranowska i wskazuje na Rzecznika Praw Pacjenta, jako instytucje najbardziej właściwą do wyjaśnienia kwestii zgodności wewnętrznych regulaminów porządkowych z aktami wyższego rzędu.

- Wydawanie regulaminów przez podmioty działalności leczniczej reguluje art. 23 i 24 ustawy o działalności leczniczej, która weszła w życie w dniu 1 lipca br. Przed 1 lipca br. regulowała to ustawa o zakładach opieki zdrowotnej - powiedziała nam  Daria Porębska, kierownik zespołu prasy i promocji Biuro Rzecznika Praw Pacjenta.

Dodajmy, że art. 23. stanowi, że ”sprawy dotyczące sposobu i warunków udzielania świadczeń zdrowotnych przez podmiot wykonujący działalność leczniczą, nieuregulowane w ustawie lub statucie, określa regulamin organizacyjny ustalony przez kierownika”.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH