Godzina zero przesunięta: ZOZ-y muszą spełniać wymogi techniczne do końca 2015 roku Wymagania techniczne wobec ZOZ-ów zostały złagodzone, a termin ich wprowadzenia przełożono do 2015 roku. I ani minuty dłużej...

Związkowi Powiatów Polskich udało się wynegocjować z Ministerstwem Zdrowia przesunięcie terminu wdrożenia wymogów, przewidzianych w projekcie rozporządzenia o kryteriach sanitarnych i fachowych, jakie muszą spełniać ZOZ-y.

Wymaganiom tym trzeba będzie sprostać do końca 2015 roku. Wcześniej resort dawał na to czas do końca 2012 r. Przypomnijmy, że ZPP postulował ustanowienie "godziny zero" w 2022 roku. Ministerstwo jednak nie przystało na aż tak odległe odroczenie, twierdząc, że wymogi w projekcie zostały bardzo złagodzone i nie są już tak restrykcyjne, jak w obowiązującym jeszcze rozporządzeniu.

Niektórzy zainteresowani otwarcie przyznają, że mimo przesunięcia daty, w wielu przypadkach trudno będzie zagwarantować pieniądze na koniecznie zmiany i nie obejdzie się bez montaży finansowych, np. z udziałem środków budżetowych oraz samorządowych. W nowym projekcie nie ma m.in. wymogu opisywania w bardzo szczegółowy sposób wszystkich niezbędnych zmian budowlanych, jakie powinny przeprowadzić poszczególne rodzaje placówek ochrony zdrowia.

Ocenią pacjenci
W znowelizowanych przepisach nie ma również określonej liczby łóżek w salach pacjentów ani wymagań dotyczących wysokości, szerokości czy rodzaju powierzchni, jakie musiałyby respektować ZOZ-y. Takie decyzje pozostawiono dyrektorom placówek.

Usunięto ponadto zapisy określające sposób wyliczania liczby urządzeń sanitarnych i konieczność zapewnienia pomieszczeń pomocniczych. Złagodzono wymagania wobec bloków operacyjnych, m.in. poprzez wykreślenie zaleceń dotyczących powierzchni minimalnej.

Jak twierdzi Piotr Warczyński, dyrektor departamentu organizacji ochrony zdrowia w Ministerstwie Zdrowia, funkcjonalność istniejących budynków szpitalnych oraz nowych obiektów i pomieszczeń, będą oceniać jedynie pacjenci.

Wymogi łagodniejsze, ale…
Przygotowanie nowego projektu rozporządzenia z łagodniejszymi kryteriami było koniecznością. Jak ocenia sam resort zdrowia, nawet 61 proc. SPZOZ-ów, z powodów finansowych, nie byłoby w stanie dostosować swoich lokali i budynków do wymogów, nadal jeszcze obowiązującego, rozporządzenia. Spełnienie dotychczasowych kryteriów przez szpitale i przychodnie kosztowałoby nawet 14 mld zł.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH