Osoby głuchoniewidome muszą wybrać, które ze swych schorzeń leczyć. Prawo nie przewiduje rehabilitacji głuchoty i ślepoty jednocześnie.

– W Polsce nie ma prawnie głucho ślepoty. Orzecznictwo nic nie mówi o takich osobach – mówi TOK FM Krzysztof Wostal, z Towarzystwa Pomocy Głuchoniewidomym.

W orzeczeniu o niepełnosprawności głuchoniewidomy może mieć wpisaną wadę wzroku i słuchu, ale tylko jako dwa osobne kody - a to oznacza na przykład problemy ze zdobyciem sprzętu rehabilitacyjnego.

Osoby niewidome starają się o dofinansowanie sprzętu dedykowanego dla nich, podobnie osoby z wadą słuchu. Natomiast osoby dotknięte gluchoślepotą potrzebują obu jego rodzajów, a na to najczęściej nie udaje się uzyskać środków.

Odpowiedzią na ten problem byłoby stworzenie w prawie nowej kategorii - łączonej niepełnosprawności jaką jest głuchoślepota.

– To bardzo ułatwiłoby tym osobom życie – komentuje Juliusz Piotrowski, lekarz audiolog i dodaje, że rozdzielanie niepełnosprawności w tym przypadku to po prostu sposób na oszczędności. Niestety w naszym kraju jeśli się na kimś oszczędza to zaczyna się od osób niepełnosprawnych, bo oni nie mają przebicia by się o swoje prawa upomnieć.

Orzeczenia o niepełnosprawności wydają powiatowe centra pomocy niepełnosprawnym, które działają zgodnie z rozporządzeniem ministra pracy i polityki społecznej z 2003 roku.

– Jeżeli orzecznicy uznają, że choroba powoduje uszkodzenie narządu słuchu i wzroku taka osoba otrzymuje dwa kody opisujące niepełnosprawność – tłumaczy Agnieszka Józwik Osowiec, przewodnicząca miejskiego zespołu ds. orzekania o niepełnosprawności w Warszawie.

Od dawna staramy się o zmianę w przepisach, ale trudno dotrzeć do tych, którzy podejmują decyzje - mówi Krzysztof Wostal - jak to długo potrwa jeszcze nie wiadomo.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH