NFZ i ZUS nie mogą się porozumieć, kto ma płacić za dokument potwierdzający stan zdrowia do celów rentowych. Wydanie takiego zaświadczenia kosztuje 50 zł. W efekcie płaci sam pacjent.

Ministerstwo Zdrowia i NFZ uważają, że zgodnie z ustawą o świadczeniach opieki zdrowonej, za badania i zaświadczenia powinien płacić ZUS. Tak jak jest w przypadku wystawianie zaświadczeń L-4 oraz dokumentów na potrzeby orzecznictwa o niepełnosprawności.

Art. 16 ust. 4 tej ustawy mówi, że koszty badania, wydania orzeczenia (m.in. o niezdolności do pracy) do celów rentowych są finansowane przez podmiot, na którego zlecenie zostaje przeprowadzone badanie, wydane orzeczenie lub zaświadczenie.

– Jeżeli więc ZUS żąda, aby osoba starająca się o rentę przedstawiła zaświadczenie o stanie zdrowia, ma obowiązek pokryć koszty wystawienia takiego zaświadczenia – twierdzą prawnicy resortu zdrowia.

Z interpretacją, że to nie pacjent ponosi koszt wydania zaświadczenia zgadza się ZUS oraz Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, ale jednocześnie resort pracy twierdzi, że te opłaty nie mogą obciążać ZUS.

– Zarówno zainteresowane osoby, jak i organy rentowe są (…) zwolnione od wszelkich opłat, a więc i za zaświadczenia o stanie zdrowia na druku N-9. Art. 16 ust. 4 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej (...), na który powołuje się Ministerstwo Zdrowia, nie zobowiązuje ZUS do ponoszenia kosztów badania czy wydania orzeczenia lub zaświadczenia do celów rentowych – stwierdza ministerstwa pracy.

Rzecznik Praw Obywatelskich, dr Janusz Kochanowski, zwrócił się do premiera, aby rozstrzygnął spór o interpretację przepisów dotyczących wydawania zaświadczeń o stanie zdrowia do celów ubezpieczenia społecznego oraz organu zobowiązanego do ponoszenia kosztów, które dziś obciążają ubezpieczonych.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH