Gdy receptę wystawia specjalista z innego kraju UE

Rodzice dziewczynki cierpiącej od urodzenia na zespół Dandy'ego-Walkera, tj. grupę wad wrodzonych tyłomózgowia, mają problemy z realizacją recepty na leki refundowane, ponieważ jest ona wypisana przez lekarza zza granicy.

Od 4. miesiąca życia dziecka rodzice leczyli córkę w poradni neurologicznej przy Szpitalu Wojewódzkim nr 2 w Rzeszowie, a 1,5 roku temu rozpoczęli leczenie u czeskiego specjalisty z Cieszyna. Jak poinformował portal nowiny24.pl, chcą kontynuować leczenie u czeskiego specjalisty, mają jednak problem z realizacją ze zniżką recept wypisanych przez zagranicznego lekarza.

Kłopoty wiążą się także z otrzymaniem recepty od lekarza rodzinnego na leki wskazane przez Czecha. Anna Grymanowska, naczelnik wydziału gospodarki lekami Podkarpackiego OW NFZ wyjaśnia na łamach portalu nowiny24.pl, że zgodnie z rozporządzeniem ministra zdrowia, lekarz rodzinny może wypisać taką receptę tylko wówczas, gdy dysponuje rozpoznaniem choroby wystawionym przez lekarza mającego kontrakt z NFZ.

Marek Jakubowicz, rzecznik Podkarpackiego OW NFZ poinformował nas, że dziecko jest obecnie zabezpieczone w zakresie leków, a najbliższa wizyta u polskiego neurologa, który będzie mógł wystawić receptę na leki refundowane, jest zaplanowana w przyszłym tygodniu.

Kwestia uznawania recept wystawionych w innym państwie członkowskim poruszona została w art. 11 dyrektywy o prawach pacjenta w transgranicznej opiece zdrowotnej, przyjętej przez Parlament europejski 19 stycznia 2011 r.

Zgodnie z przepisem, w przypadku gdy produkt leczniczy dopuszczony jest do obrotu na terytorium państwa członkowskiego, recepta wystawiona na taki produkt w innym państwie członkowskim na nazwisko określonego pacjenta zostanie zrealizowana zgodnie z aktualnie obowiązującym prawodawstwem krajowym, ponadto zakazane zostaną jakiekolwiek ograniczenia w zakresie uznawania konkretnych recept.

Dyrektywa wyznacza trzyletni okres przejściowy, który mija z dniem 1 stycznia 2014 r. Do tego czasu kraje członkowskie UE muszą dostosować nowe przepisy do obowiązującego w danym państwie prawa.

Obecnie w polskich aptekach nie ma problemu z realizacją recept wystawionych za granicą. Są one jednak realizowane z pełną odpłatnością. Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH