Gdy pacjent musi patrzeć na śmierć pacjenta

Media zajęły się skargą pacjenta, który podczas trzydniowego pobytu na oddziale chorób wewnętrznych natknął się na 9 przypadków wywożenia zmarłych. Nie wytrzymał nerwowo, uciekł ze szpitala o 4.30 nad ranem, gdy od współlokatorów z sali usłyszał, że pechowo trafił, bo na jego łóżku dwóch niedawno zmarło.

Internauci, którzy komentowali reakcję uciekiniera, podzielili się na dwie grupy. Pierwsza - twardziele - była zdania, że człowiek jest przewrażliwiony, histeryczny, bo ”normalni ludzie w nocy śpią, a nie liczą trupy”, zaś ”szpital ma to do siebie, że umierają w nim ludzie i trzeba się z tym pogodzić”.

Drudzy - wrażliwcy - narzekali na znieczulicę i apelowali, żeby nie godzić się ze szpitalnymi porządkami. Dlatego proponowali, żeby ”jakoś dyskretnie, od zaplecza (transportować zwłoki - dop. red.), a nie centralnie przez cały szpital”. Całą sprawę opisała Gazeta Wrocławska.

Poproszony przez nas o komentarz rzecznik prasowy Służby Zdrowia MSWiA Jarosław Buczek (w placówce MSWiA przebywał ów pacjent) powiedział: - Musimy mieć świadomość, że obecność śmierci w szpitalach jest zjawiskiem naturalnym i, biorąc pod uwagę komentarze internautów pod artykułem, czytelnicy wykazali się zrozumieniem i zdrowym rozsądkiem w ocenie tej sytuacji.

Zapewnił, że transport zmarłych odbywa się zawsze z poszanowaniem godności ciała zmarłego i w sposób możliwie dyskretny. - Niemniej, przypadków opisanych przez dziennikarkę nie można wyeliminować i byłoby naiwnością twierdzenie, że jest to możliwe w jakimkolwiek szpitalu - dodał.

Kwestia wrażliwości
Niezależnie od tego, komu przyznać rację, sprawa ma głębszy charakter - związany z godnością pacjenta i poszanowaniem jego wrażliwości.

”Zasady etyki, konieczność ich przestrzegania szczególnie w relacji personel medyczny - pacjent, to temat stale aktualny, podejmowany zarówno przez Rzecznika Praw Pacjenta, jak i organizacje pacjenckie oraz samo środowisko medyczne” - napisała Krystyna Barbara Kozłowska, Rzecznik Praw Pacjenta informując o konferencji pt. "W stronę etyki. Personel medyczny - pacjent", którą zorganizowała 28 września br. w Warszawie.

Na marginesie dodajmy, że partnerem konferencji było Ministerstwo Zdrowia, a patronat medialny objął miesięcznik Rynek Zdrowia, portal rynekzdrowia.pl oraz Polska Agencja Prasowa.

Coraz częstsze podejmowanie tego rodzaju zagadnień świadczy o tym, że zmieniająca się wrażliwość społeczna wobec problemu śmierci każe szukać odpowiedzi na nowe pytania i rozwiązywać kolejne problemy.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH