Gdy media pytają o zdrowie pacjenta - co można powiedzieć?

Jeśli pacjent zgadza się na informowanie mediów o stanie swojego zdrowia, lekarz powinien odebrać taką zgodę na piśmie - mówi dr n. praw. Radosław Tymiński*, którego pytamy m.in.: czy lekarz powinien ustalić z pacjentem zakres informacji, które poda dziennikarzom i co grozi lekarzowi za ujawnienie tajemnicy lekarskiej.

Kiedy znana osoba ma zawał, ulega wypadkowi, choruje przewlekle, nieuleczalnie, a w szpitalu pojawiają się media, zgodnie z literą prawa lekarz nie może powiedzieć im nic na temat stanu zdrowia tego pacjenta. Lekarzowi nie wolno nawet powiedzieć, że osoba taka leczy się w tym szpitalu. Jedyny wyjątek od tej sytuacji, to uzyskanie zgody pacjenta na informowanie mediów.

Nawet jeśli pacjent jest nieprzytomny lub zmarł przepisy nie przewidują, żeby rodzina zmarłego pacjenta mogła zwolnić lekarza z tajemnicy zawodowej. Oznacza to, że lekarz nie może nic na ten temat powiedzieć.

Gdy pacjent zgodzi się podanie informacji o swoim stanie zdrowia, uważam że dla celów dowodowych lekarz powinien odebrać taką zgodę na piśmie. Poza tym przepisy wymagają, żeby lekarz uprzedził pacjenta o niekorzystnych dla niego skutkach ujawnienia tajemnicy zawodowej. Jeżeli lekarz nie odebrał takiej zgody na piśmie, to powinien przynajmniej zrobić adnotację w dokumentacji medycznej, np. ''Pacjent X, po poinformowaniu o niekorzystnych skutkach ujawnienia tajemnicy zawodowej, wyraża zgodę na informowanie mediów o swoim stanie zdrowia''.

Lekarz powinien ustalić z pacjentem zakres informacji, które poda mediom. Powinno to być nie tylko precyzyjnie ustalone, lecz także odnotowane w zgodzie na ujawnienie tajemnicy zawodowej lub w dokumentacji medycznej.

Jeśli znana osoba zakaże podawania informacji na temat swojego zdrowia lekarz musi przede wszystkim poinformować media, że jest związany tajemnicą lekarską i odmawia udzielenia jakichkolwiek informacji. Może to zrobić np. mówiąc: ''Doskonale Państwo wiecie, że nie mogę udzielić jakichkolwiek informacji, gdyż jestem zobowiązany do zachowania tajemnicy lekarskiej. Bardzo przepraszam, ale muszę wracać do swoich obowiązków. Dziękuję''.

Za ujawnienie tajemnicy zawodowej lekarzowi grozi odpowiedzialność cywilna, karna i zawodowa. Oznacza to, że lekarz może być pozwany przez pacjenta lub jego rodzinę o naruszenie dóbr osobistych, oskarżony przez prokuraturę o przestępstwo z art. 266 k.k. (naruszenie tajemnicy służbowej) i o przewinienie zawodowej przez rzecznika odpowiedzialności zawodowej.

*Radosław Tymiński jest radcą prawnym, ekspertem ds. legislacji, twórcą portalu www.prawalekarza.pl; autorem książek: Informacja lekarska w praktyce, Odpowiedzialność prawna lekarzy w praktyce, Prawo medyczne. Podręcznik dla lekarzy i studentów wydziałów lekarskich.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH