Gdy media pytają o zdrowie pacjenta - co można powiedzieć?

Jeśli pacjent zgadza się na informowanie mediów o stanie swojego zdrowia, lekarz powinien odebrać taką zgodę na piśmie - mówi dr n. praw. Radosław Tymiński*, którego pytamy m.in.: czy lekarz powinien ustalić z pacjentem zakres informacji, które poda dziennikarzom i co grozi lekarzowi za ujawnienie tajemnicy lekarskiej.

Kiedy znana osoba ma zawał, ulega wypadkowi, choruje przewlekle, nieuleczalnie, a w szpitalu pojawiają się media, zgodnie z literą prawa lekarz nie może powiedzieć im nic na temat stanu zdrowia tego pacjenta. Lekarzowi nie wolno nawet powiedzieć, że osoba taka leczy się w tym szpitalu. Jedyny wyjątek od tej sytuacji, to uzyskanie zgody pacjenta na informowanie mediów.

Nawet jeśli pacjent jest nieprzytomny lub zmarł przepisy nie przewidują, żeby rodzina zmarłego pacjenta mogła zwolnić lekarza z tajemnicy zawodowej. Oznacza to, że lekarz nie może nic na ten temat powiedzieć.

Gdy pacjent zgodzi się podanie informacji o swoim stanie zdrowia, uważam że dla celów dowodowych lekarz powinien odebrać taką zgodę na piśmie. Poza tym przepisy wymagają, żeby lekarz uprzedził pacjenta o niekorzystnych dla niego skutkach ujawnienia tajemnicy zawodowej. Jeżeli lekarz nie odebrał takiej zgody na piśmie, to powinien przynajmniej zrobić adnotację w dokumentacji medycznej, np. ''Pacjent X, po poinformowaniu o niekorzystnych skutkach ujawnienia tajemnicy zawodowej, wyraża zgodę na informowanie mediów o swoim stanie zdrowia''.

Lekarz powinien ustalić z pacjentem zakres informacji, które poda mediom. Powinno to być nie tylko precyzyjnie ustalone, lecz także odnotowane w zgodzie na ujawnienie tajemnicy zawodowej lub w dokumentacji medycznej.

Jeśli znana osoba zakaże podawania informacji na temat swojego zdrowia lekarz musi przede wszystkim poinformować media, że jest związany tajemnicą lekarską i odmawia udzielenia jakichkolwiek informacji. Może to zrobić np. mówiąc: ''Doskonale Państwo wiecie, że nie mogę udzielić jakichkolwiek informacji, gdyż jestem zobowiązany do zachowania tajemnicy lekarskiej. Bardzo przepraszam, ale muszę wracać do swoich obowiązków. Dziękuję''.

Za ujawnienie tajemnicy zawodowej lekarzowi grozi odpowiedzialność cywilna, karna i zawodowa. Oznacza to, że lekarz może być pozwany przez pacjenta lub jego rodzinę o naruszenie dóbr osobistych, oskarżony przez prokuraturę o przestępstwo z art. 266 k.k. (naruszenie tajemnicy służbowej) i o przewinienie zawodowej przez rzecznika odpowiedzialności zawodowej.

*Radosław Tymiński jest radcą prawnym, ekspertem ds. legislacji, twórcą portalu www.prawalekarza.pl; autorem książek: Informacja lekarska w praktyce, Odpowiedzialność prawna lekarzy w praktyce, Prawo medyczne. Podręcznik dla lekarzy i studentów wydziałów lekarskich.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH

Drodzy Użytkownicy!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych przetwarzamy Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.