Gdy dochodząc roszczeń pacjenci wybierają komisje. Sądy są za drogie Gdy sądy są za drogie, pacjenci wybierają komisje. Fot. Fotolia

Część pacjentów dochodzących odszkodowań od szpitali wybiera postępowanie przed wojewódzkimi komisjami orzekającymi o zdarzeniach medycznych, a nie drogę sądową. Nie tylko dlatego, że tak jest szybciej - jest także taniej. Pozwy stają się zbyt drogie, gdy sędziowie nie chcą zwalniać z kosztów sądowych.

Przypomnijmy, że intencją powołania z początkiem 2012 roku w każdym województwie komisji ds. orzekania o zdarzeniach medycznych było odciążenie sądów oraz usprawnienie i uproszczenie dochodzenia roszczeń pacjentów. Jak bowiem argumentował ustawodawca, praktyka wykazała, że procesy sądowe w sprawach o odszkodowania za błędy lekarskie ciągną się latami. Komisje wprowadziła Ustawa z dnia 28 kwietnia 2011 r. o zmianie Ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta.

Dla wielu pacjentów, w przypadku wnoszenia roszczeń wobec szpitali znaczenie ma jednak nie tylko przewlekłość postępowań sądowych, ale i koszty.

Kosztowne sądy
Proces o błąd medyczny przed sądem cywilnym wymaga sporych wydatków. Pacjent musi opłacić wniosek, a to kosztuje 5 proc. wartości dochodzonego odszkodowania lub zadośćuczynienia. Zatem jeśli domaga się od szpitala np. 200 tys. zł odszkodowania, to opłata wynosi 10 tys. zł.

O zwolnienie z kosztów sądowych można zabiegać po złożeniu oświadczenia o stanie majątkowym, dochodach i źródłach utrzymania, z którego będzie wynikało, że dana osoba nie jest w stanie ich ponieść bez uszczerbku dla siebie i rodziny.

- Sąd może zwolnić wnioskodawcę od opłaty za wpis, jeśli ten wykaże, że go na to nie stać - mówi sędzia Bogusław Zając, rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Częstochowie. Jak podkreśla, zazwyczaj z takich opłat zwalniane są osoby bezrobotne, ciężko chore, bez dochodu.

Kosztuje nie tylko wniesienie wniosku, ale i opinia biegłego. Za nią trzeba zapłacić od kilku do kilkunastu tysięcy złotych.

- Spraw o odszkodowania dotyczących roszczeń wobec szpitali mamy niewiele, jest ich aktualnie osiem, po cztery w dwóch wydziałach cywilnych - dodaje sędzia częstochowskiego sądu.

Tak pacjenci skarżą
Jak często pacjenci skarżą np. duży szpital wojewódzki? Zapytaliśmy w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym Nr 5 w Sosnowcu. Tam pacjenci wysunęli roszczenia w 26 sprawach, toczących się zarówno przed komisjami ds. orzekania o zdarzeniach medycznych, jak i sądami.

- Dotyczą one przede wszystkim szkód związanych z zabiegami ortopedycznymi, chirurgią ogólną i zakażeniami szpitalnymi - wylicza Mirosław Rusecki, rzecznik prasowy szpitala. Kwoty roszczeń dochodzonych przez pacjentów WSzS w Sosnowcu przed sądami są zróżnicowane, najczęściej w granicach 150-250 tys. zł.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH