Gdy ciężarna nadużywa zwolnienia, ZUS może odebrać zasiłek Gdy ciężarna nadużywa zwolnienia, ZUS może odebrać zasiłek lub podważyć umowę o pracę. Fot. Shutterstock

Jeśli kobieta w ciąży niewłaściwie wykorzystuje zwolnienie lekarskie lub pracuje pobierając jednocześnie zasiłek chorobowy, może zostać skontrolowana. ZUS może odebrać świadczenie lub podważyć umowę o pracę zawartą z ciężarną.

Prawo w sposób szczególny chroni kobiety w ciąży i młode matki, przyznając im szereg uprawnień w miejscu pracy, w tym zwolnienia od pracy na dziecko czy gwarancję zatrudnienia. Jednak w przypadku nadużywania uprawnień przez ciężarną czy matkę, ZUS lub pracodawca może zostać zmuszony do odebrania zasiłku chorobowego czy nawet podważenia umowy o pracę - przestrzega Dziennik Gazeta Prawna. 

Za wykorzystanie zwolnienia od pracy niezgodnie z jego celem można uznać m.in. nieprzestrzeganie wskazań lekarskich dotyczących nakazu leżenia w łóżku czy podejmowanie niektórych prac domowych, prac w ogrodzie lub gospodarstwie rolnym. Dopuszczalne jest tylko wykonywanie zwykłych czynności życia codziennego, np. poruszanie się po mieszkaniu, udanie się na zabieg czy kontrolę lekarską.

Podczas zwolnienia lekarskiego zabronione jest również wykonywanie wszelkiego rodzaju pracy zarobkowej, także na podstawie umowie cywilnoprawnej.

ZUS może też podważyć umowę zawartą z kobietą w ciąży w okresie bezpośrednio poprzedzającym termin porodu lub w okresie poprzedzającym stwierdzenie niezdolności do pracy z powodu dolegliwości ciążowych.

W przypadku, gdy ZUS uzna, że umowa była pozorna lub bezprawna, wyda decyzję o wyłączeniu zatrudnionego z ubezpieczeń społecznych, a w niektórych przypadkach zażąda zwrotu wypłaconych zasiłków wraz z odsetkami.

Więcej: www.gazetaprawna.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH