Gdańsk: przewlekłość procesów to również efekt braku biegłych Gdańsk: przewlekłość procesów to również efekt braku biegłych. Fot. Archiwum

Przedłużające się sprawy sądowe z zakresu medycyny to efekt braku biegłych. W Sądzie Okręgowym w Gdańsku najbardziej poszukiwani są biegli ortopedzi, neurolodzy i neurochirurdzy.

Znalezienie biegłego w sprawach dotyczących błędów medycznych jest szczególnie trudne a często potrzebna jest opinia kilku, różnych specjalności, działających w zespole.

Sąd Okręgowy w Gdańsku ma na liście biegłych w zakresie spraw medycznych 43 specjalności, a wśród nich: 14 pielęgniarzy, 2 seksuologów, 2 toksykologów, 3 weterynarzy i 91 lekarzy - razem 112 specjalistów. Lekarze mogą się z listy w każdej chwili wypisać. I zdarza się, że się wypisują.

Jak tłumaczy Roman Budziński, prezes Okręgowej Izby Lekarskiej w Gdańsku, praca biegłego jest często żmudna i długotrwała. Wielu czynnym zawodowo lekarzom po prostu brakuje czasu. Problemem jest także to, że prawo nie przewiduje żadnych mechanizmów ochrony biegłego. A zdarza się, że lekarz, który jest biegłym spotyka się z agresją, bo wydał opinie, którą któraś ze stron uważa za niewłaściwą.

Czytaj także: NIK o biegłych w wymiarze sprawiedliwości: brakuje lekarzy

Innym powodem braku biegłych są obowiązujące wynagrodzenia za opinie sądowo-lekarskie, jednak  podwyżek się nie planuje. Stawki wynagrodzenia biegłych sądowych zależą od stopnia skomplikowania opinii i wykształcenia biegłego. Wahają się w granicach od niespełna 23 zł za godzinę pracy magistra przy wykonaniu prostej opinii do blisko 70 zł w przypadku profesora (w razie złożonego problemu stawka może być podwyższona o 50 proc.).

W przeprowadzonych przez NIK badaniach ankietowych, opublikowanych w listopadzie ubiegłego roku, 86 proc. pytanych sędziów wskazało, że aktualny model funkcjonowania biegłych spowalnia prowadzenie postępowań. Najdłuższe terminy oczekiwania na wydanie opinii (powyżej 12 miesięcy) odnotowano w dziedzinie nauk medycznych.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH