Prokuratura Rejonowa w Gdańsku sprawdza czy w opisanym przez Dziennik Bałtycki (5 stycznia) przypadku odmówienia przyjęcia przez lekarza ginekologa Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Mikołaja Kopernika rodzącej kobiety (szpital ogłosił tzw.

Z niedzieli na poniedziałek dyżurny ginekolog z tego szpitala odmówił przyjęcia kobiety z zaawansowaną akcją porodową. Dodatkowo na ratowników, którzy przywieźli rodzącą karetką pogotowia, nasłał policjantów. W związku z tym przez 45 minut karetka stała unieruchomiona pod szpitalem.

- To również stworzyło sytuację zagrożenia życia i zdrowia, i to dla wszystkich chorych, którzy tej nocy potrzebowali pomocy pogotowia - mówi Dziennikowi Bałtyckiemu dr Jerzy Karpiński, pomorski lekarz wojewódzki. - Wyłączenie z pracy na tak długi czas nawet jednej karetki dezorganizuje cały system ratownictwa.

Na powtarzające się przypadki odmowy przyjęcia do szpitali chorych, którym ta pomoc jest niezbędna (przywozi ich pogotowie), ostro zareagował wicewojewoda pomorski Michał Owczarczak. W piśmie do dyrektorów wszystkich zakładów opieki zdrowotnej na Pomorzu przypomina on, że odmowa przyjęcia pacjentów w stanie zagrożenia życia i zdrowia - zgodnie z kodeksem - podlega karze do lat 3. O tym, że osobie potrzebującej natychmiastowego „świadczenia medycznego” szpital nie może odmówić, wyraźnie mówi też art. 7 ustawy o zakładach opieki zdrowotnej. Szczegółową instrukcję, dotyczącą takich przypadków przygotował i przesyłał do szpitali pomorski lekarz wojewódzki.

- Brak wolnych łóżek to nie problem pogotowia czy pacjenta, a dyrektora szpitala - mówi Jerzy Karpiński. - Jeżeli sobie z nim nie radzi, powinien zawiadomić organ założycielski, w tym przypadku Departament Zdrowia Urzędu Marszałkowskiego.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH