Gdańsk: jest protokół pokontrolny po feralnej operacji Szwedki

Pomorski Urząd Wojewódzki opublikował protokół po kontroli w Pomorskim Centrum Traumatologii, gdzie po operacji plastycznej 31-letnia obywatelka Szwecji zapadła w śpiączkę.

Jak poinformował Roman Nowak, rzecznik prasowy wojewody pomorskiego, ani dyrekcja kontrolowanego szpitala ani Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego, organ założycielski placówki, nie wniosły do treści 13-stronicowego protokołu żadnych uwag.

Nowak dodał, że za kilka dni Pomorski Urząd Wojewódzki skieruje do PCT zalecenia pokontrolne. Od chwili ich otrzymania szpital będzie miał dwa tygodnie, aby określić, w jakim terminie wprowadzi w życie wskazane zalecenia.

Opublikowany na stronie internetowej Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego protokół pokontrolny potwierdza znane już wcześniej informacje, że PCT nie ma w swojej strukturze zarejestrowanej komórki organizacyjnej pod nazwą: oddział chirurgii plastycznej, nie ma jej też w statucie zakładu.

Podczas kontroli ustalono, że w listopadzie 2008 r. PCT reprezentowane przez ówczesnego dyrektora, Mirosława Domosławskiego, zawarło umowę w zakresie płatnych świadczeń medycznych z Jorgenem Petersenem z firmy Medica Travel & Consulting. W trakcie jej obowiązywania gdański szpital wykonał łącznie 77 zabiegów operacyjnych z chirurgii plastycznej dla klientów szwedzkiej spółki.

Ponadto w gdańskim szpitalu brak było wydzielonego, wykwalifikowanego personelu medycznego, który mógłby w sposób profesjonalny zająć się pacjentami wymagającymi całodobowej opieki w zakresie chirurgii plastycznej.

Kontrolerzy wojewody stwierdzili także, że kierownictwo szpitala zobowiązało personel oddziału chirurgii naczyniowej do wydzielenia jednej sali chorych z trzema łóżkami na potrzeby tzw. oddziału komercyjnego. Jak napisano w protokole, „zmusiło to do ograniczeń w kwalifikacji chorych do ciężkich zabiegów operacyjnych” oraz „ograniczyło możliwości bezpiecznego okresu hospitalizacji chorych po ciężkich zabiegach i zwiększyło ryzyko powikłań”.

„Powyższe wydłużyło jednocześnie kolejkę pacjentów ubezpieczonych oczekujących na przeprowadzenie operacji żylaków kończyn dolnych” – wynika z dokumentu.

Obywatelka Szwecji zdecydowała się na zabieg w szpitalu w Gdańsku po tym, jak w internecie znalazła ofertę firmy Medica Travel. Według narzeczonego kobiety, po zabiegu nie zapewniono jej odpowiedniej opieki lekarskiej i dopiero po 6 godzinach została przeniesiona na oddział ratunkowy. Szwedka jest obecnie w stanie wegetatywnym.

Wyjaśnień ws. PCT i operacji Szwedki zażądała minister zdrowia Ewa Kopacz. Kontrolę przeprowadził PUW, jej wyniki trafiły do resortu. Własną inspekcję przeprowadził także UMWP. Dochodzenie w tej sprawie prowadzi prokuratura. W związku z tą sprawą pełnienia swojej funkcji zrzekł się odpowiedzialny za ochronę zdrowia wicemarszałek pomorski Leszek Czarnobaj. Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH