Gdańsk: bezprawne operacje plastyczne

Pomorskie Centrum Traumatologii w którym odbywały się operacje plastyczne, a jedna z kobiet - Szwedka - po zabiegu zapadła w śpiączkę, nie miało prawa prowadzić takiej działalności.

W piątek (19 listopada) placówkę skontrolował Urząd Wojewódzki a odrębną kontrolę rozpoczął Urząd Marszałkowski.

Lekarz wojewódzki, Jerzy Karpiński, poinformował, że z kontroli przeprowadzonej przez UW wynika, iż „umowa zawarta pomiędzy dyrekcją Pomorskiego Centrum Traumatologii (PCT) a (szwedzką) firmą Medica Travel na świadczenie takich usług nie miała podstaw prawnych, bo szpital nie był uprawniony do zawierania takich umów i świadczenia takich usług".

Karpiński stwierdził, że zgodnie z ustawą o zakładach opieki zdrowotnej osobą reprezentującą PCT jest dyrektor.

– Jeżeli osoba reprezentująca szpital zawarła umowę z firmą Medica Travel na świadczenia usług, do których nie ma uprawnień, to wydaje się oczywiste, kto popełnił błąd i kto powinien się z tego wytłumaczyć.

Przyznał, że na umowach widnieje nazwisko m.in. byłego dyrektora szpitala, Domosławskiego, którego odwołano ze stanowiska w grudniu ub. roku po tym jak CBA natrafiło na nieprawidłowości w kierowaniu placówką. Śledztwo w tej sprawie prowadzi gdańska prokuratura.

Lekarz wojewódzki zwrócił uwagę, że inną sprawą wymagającą wyjaśnienia jest sprawa właściciela szpitala, czyli urzędu marszałkowskiego, który jest organem założycielskim PCT. Jak powiedział, ten podmiot kontrolował wielokrotnie ten szpital w ostatnim okresie, zwłaszcza po kwietniu 2009 r., kiedy CBA przekazało zarządowi województwa informacje na temat nieprawidłowości. Powiedział, że urząd wojewódzki oczekuje na wyjaśnienia urzędu marszałkowskiego w tej sprawie.

Rzeczniczka prasowa marszałka wojewó∂ztwa pomorskiego Małgorzata Pisarewicz poinformowała dziennikarzy, że w piątek (19 listopada) rozpoczęła się kontrola Urzędu Marszałkowskiego w PCT. Dodała, że w najbliższych dniach do dyrektorów wszystkich kilkunastu szpitali podległych marszałkowi województwa zostaną wysłane pisma z prośbą o przekazanie informacji ws. ewentualnych usług komercyjnych wykonywanych w tych placówkach.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH