Gdańsk: 78 nielegalnych operacji plastycznych w PCT

W Pomorskim Centrum Traumatologii (PCT) w Gdańsku w latach 2008-2010 wykonano 78 nielegalnych operacji plastycznych - poinformował lekarz wojewódzki, Jerzy Karpiński.

Karpiński dodał, że w placówce wykonywano także nielegalne operacje okulistyczne. Podkreślił, że „szpital nie ma uprawnień do prowadzenia chirurgii plastycznej i okulistycznej". PCT, w którym jedna z pacjentek, Szwedka, po zabiegu operacji plastycznej zapadła w śpiączkę, w ubiegłym tygodniu zostało skontrolowane przez Pomorski Urząd Wojewódzki. Kontrolę rozpoczął także organ założycielski lecznicy, tj. Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego. 

Jerzy Karpiński powiedział, że wykonywane w PCT operacje plastyczne dotyczyły powiększenia piersi. Podkreślił, że po nieudanej operacji 31-latki ze Szwecji w szpitalu wykonano jeszcze 10 takich zabiegów.

– Szpital w rażący sposób naruszył obowiązujące przepisy, standardy bezpieczeństwa oraz stworzył zagrożenie dla życia i zdrowia pacjentów, realizując zadania, do których nie miał uprawnień. Realizacja komercyjnych usług w rażący sposób odbiegała od obowiązujących standardów – powiedział Karpiński. Odnosząc się do przypadku pacjentki ze Szwecji, zaznaczył, że „są sprzeczne informacje lekarzy i pielęgniarek na temat przebiegu zdarzeń".

– Według pielęgniarek pacjentka wróciła z bloku operacyjnego „bez kontaktu", a według lekarzy pacjentka wybudziła się na bloku operacyjnym i po około 20 minutach straciła „kontakt". Z dokumentacji wynika, że dopiero po dwóch godzinach od utraty kontaktu z 31-latką poproszono o konsultację internistyczną, następnie neurologiczną, i to neurolog stwierdził niedokrwienne uszkodzenie pnia mózgu. Nie wiem dlaczego młoda, zdrowa pacjentka dopiero po kilku godzinach od utraty z nią kontaktu trafia na OIOM – mówi lekarz wojewódzki.

– Przerażająca ignorancja postępowania najbardziej obarcza zarząd szpitala w całości, a nie lekarzy wykonujących operację, bo to nie była ich pacjentka. To zarządzający i właściciel szpitala (Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego) ponoszą winę, że dopuścili do tej sytuacji; nie zabezpieczono oddziału ani opieki pooperacyjnej  – podkreślił Karpiński.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH