GIODO: rozporządzenie nie daje podstaw do zbierania informacji o stanie zdrowia

Podstawą prawną zbierania informacji o stanie zdrowia osób bezrobotnych powinny być zapisy ustawy, a nie rozporządzenia - to główne zastrzeżenie GIODO do projektów aktów wykonawczych do ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.

Jej nowelizacja, reformująca urzędy pracy, po uchwaleniu przez Sejm trafiła do Senatu. W rozporządzeniu ministra pracy i polityki społecznej, dotyczącym profilowania pomocy dla bezrobotnych, przewidziano pozyskiwanie od osób rejestrujących się w urzędzie pracy informacji o stopniu niepełnosprawności - informuje gazetaprawna.pl

Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych (GIODO) podkreśla, że nie protestuje przeciw zbieraniu danych osobowych przez urzędy pracy, bo uzyskanie takich informacji jest celowe i uzasadnione w kontekście zadań realizowanych przez te instytucje, tj. pomocy w znalezieniu pracy. Zwraca jednak uwagę, że są to dane wrażliwe i ich zbieranie powinno mieć oparcie w ustawie, która powinna dokładnie określać, jakie informacje będą pozyskiwane od bezrobotnych.

Więcej: www. gazetaprawna.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH