GIODO o ochronie danych medycznych i prawach ubezpieczycieli

Polacy słabiej niż obywatele innych krajów UE dbają o swoje dane dotyczące stanu zdrowia - ocenia GIODO Wojciech Wiewiórowski. Podkreśla, że nie można dopuścić do tego, by zawarcie polisy ubezpieczeniowej było możliwe tylko po przedstawieniu karty chorób.

Pod koniec stycznia przypada Europejski Dzień Ochrony Danych Osobowych. W Polsce tematem przewodnim obchodów są dane osobowe w ochronie zdrowia i w badaniach klinicznych.

Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych (GIODO) zwraca uwagę, że z badań Eurobarometru z czerwca 2011 r. wynika, że 93 proc. Irlandczyków oraz 87 proc. Czechów i Niemców uważa dane medyczne za wyjątkowo wrażliwe. Tymczasem w Polsce takie zdanie miało zaledwie 46 proc. badanych - najmniej w Europie.

- Dlaczego przywiązujemy tak małą wagę do danych dotyczących naszego stanu zdrowia i tego w jaki sposób te dane mogą być wykorzystane? - pyta Wiewiórowski.

W ocenie GIODO ochrona danych osobowych w służbie zdrowia to duże wyzwanie na rok 2013.

- Ustawa o systemie informacji w ochronie zdrowia została uchwalona w 2011 r. i zaczęła obowiązywać od początku 2012 r., ale dopiero w tej chwili tworzone są rozporządzenia wykonawcze do tej ustawy i przede wszystkim tworzone są te systemy teleinformatyczne, które mają rejestry te obsługiwać - powiedział Wiewiórowski. Ocenił też, że wciąż "nie możemy dorobić się rozsądnych przepisów prawnych dotyczących przetwarzania danych medycznych".

Jak zapowiada NFZ, jeszcze w tym roku pacjenci będą mogli online sprawdzać nie tylko, czy są ubezpieczeni (umożliwia im to wprowadzony od początku roku system elektronicznej Weryfikacji Uprawnień Świadczeniobiorców, eWUŚ), lecz także zobaczyć listę swoich wizyt lekarskich, hospitalizacji i badań diagnostycznych.

GIODO uważa, że taki system może stać się instrumentem nacisku na osoby zamierzające zawrzeć polisę ubezpieczeniową.

- Obawiamy się, że w najbliższym czasie będzie większe zainteresowanie ze strony przede wszystkim instytucji ubezpieczeniowych, a także finansowych, by przymuszać klientów, aby przekazywali swoją historię medyczną przed zawieraniem umów ubezpieczenia - powiedział Wiewiórowski.

Zdaniem GIODO oczywistym jest, że ubezpieczyciel powinien mieć dostęp do danych o udzielonych świadczeniach medycznych osoby, która jest już u niego ubezpieczona i pragnie uzyskać świadczenie. Jednak - podkreśla Wiewiórowski - "nie można dopuścić do sytuacji, kiedy uzyskanie polisy będzie możliwe tylko po przedstawieniu czystej karty chorób".

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH