Podmiot zlecający wyspecjalizowanej firmie przechowywanie oznaczonych kodem próbek DNA powinien zawrzeć z nią umowę powierzenia przetwarzania danych osobowych.

Jedna z działających w Polsce spółek postanowiła świadczyć usługę separacji i przechowywania próbek DNA. Do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych (GIODO) przesłała zgłoszenie do rejestracji zbioru danych osobowych zawierającego dane klientów spółki.

Ponieważ w czasie analizy wniosku zgłoszeniowego ustalono, że izolacji DNA z dostarczonych próbek krwi i naskórka ludzkiego na zlecenie spółki dokonywać będzie wyspecjalizowana jednostka badawcza, GIODO odmówił zarejestrowania zbioru, gdyż z jednostką tą nie została zawarta tzw. umowa powierzenia przetwarzania danych.

- W wydanej w tej sprawie decyzji wskazał, że przechowywanie próbek DNA jest przetwarzaniem danych osobowych tzw. szczególnie chronionych, tj. danych o kodzie genetycznym i stanie zdrowia, których nośnikiem są próbki DNA. Pozyskiwane przez spółkę DNA może być bowiem wykorzystywane do diagnostyki medycznej, a na tej podstawie istnieje m.in. możliwość ustalenia już istniejącej choroby - informuje Małgorzata Kałużyńska-Jasak, dyrektor zespołu prasowego GIODO.

W związku z tym jeśli spółka zleca takie działanie wyspecjalizowanemu podmiotowi, powinna zawrzeć z nim tzw. umowę powierzenia przetwarzania danych, o której mowa w art. 31 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych. W przeciwnym razie naruszyłaby przepisy art. 26 ust. 1 pkt 1 ustawy zobowiązujące każdego administratora danych do szczególnej staranności w celu ochrony interesów osób, których dane dotyczą, a zwłaszcza do przetwarzania danych zgodnie z prawem.

Spółka nie zgodziła się z tym stanowiskiem, twierdząc, że wyizolowanej próbki DNA nie można traktować jako danych osobowych, a ponadto preparat przekazywany jest jednostce badawczej w formie anonimowej próbki oznaczonej kodem, w związku z tym nie ma konieczności zawierania z tym podmiotem umowy powierzenia przetwarzania danych osobowych.

Decyzja GIODO stała się więc przedmiotem wniosku o ponowne rozpatrzenie sprawy, a następnie skargi wniesionej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie - przekazała Małgorzata Kałużyńska-Jasak.

Sąd podzielił jednak stanowisko GIODO oddalił skargę spółki (sygn. akt II/SA/Wa 666/13). Orzekł, że GIODO słusznie uznał, iż spółka, przechowując próbki DNA swoich klientów w jednostce badawczej, była zobowiązana zawrzeć z tym podmiotem umowę spełniającą wymogi określone w art. 31 ustawy o ochronie danych osobowych.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH