Wszelkie decyzje Narodowego Funduszu Zdrowia poprzedzone są wnikliwą analizą. Decyzje finansowe podejmowane są ściśle w oparciu o plan finansowy NFZ zatwierdzony wcześniej przez Ministerstwo Zdrowia i Ministerstwo Finansów - mówi portalowi rynekzdrowia.pl Edyta Grabowska, rzecznik centrali NFZ komentując wczorajsze wystąpienie OZZL z wnioskiem do prokuratury o sprawdzenie czy prezes NFZ dopełnił obowiązku właściwego zwiększenia wyceny świadczeń szpitalnych na 2009 r.

- Wszelkie instytucje mające uprawnienia kontrolne przeprowadzają kontrole w Funduszu na bieżąco - mówi nam Edyta Grabowska.

Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy poinformował wczoraj (12 stycznia), że złożył wnioski do trzech instytucji mających uprawnienia kontrolne: do prokuratury, Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów oraz Najwyższej Izby Kontroli.

- W 2009 r. NFZ obniżył finansowanie, co oznacza, że złamał prawo – argumentował złożenie doniesienia do prokuratury podczas konferencji prasowej Krzysztof Bukiel, przewodniczący OZZL. Dodał, że prezes NFZ „wprowadza w błąd opinię publiczną” mówiąc, że finansowanie będzie większe. Zgodnie z dokumentami NFZ, wycena ta powinna wzrosnąć co najmniej o 13 proc., do kwoty 54,24 zł, a tymczasem wzrosła o 6,5 proc. - do 51 zł za tzw. punkt rozliczeniowy.

Lekarze chcą też, żeby NIK skontrolowała metodologię wyceny świadczeń z uwzględnieniem udziału kosztów pracy personelu medycznego.

- Naszym zdaniem Fundusz dowolnie wycenia, nie ma tu jakichkolwiek wytycznych czy standardów. NFZ nie zachowywałby się tak gdyby nie był monopolistą - stwierdził przewodniczący OZZL.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH