Fundusz ma zapłacić AHP za procedury z użyciem innowacyjnych stentów Fot. PTWP

Narodowy Fundusz Zdrowia ma zapłacić American Heart of Poland (AHP) w Ustroniu ponad 3 mln zł z odsetkami za procedury, w których użyto innowacyjnych stentów - orzekł Sąd Apelacyjny. NFZ kwestionował zasadność rozliczenia tych procedur, ale sąd nie podzielił takiego stanowiska.

AHP wygrało trwającą od kilku lat sprawę sądową związaną z odmową finansowania przez NFZ zabiegów terapeutycznych w latach 2006-2007, do których użyto innowacyjnych stentów. NFZ po kontroli NIK przeprowadzonej w 2009 r. zarzucił szpitalowi podwójne rozliczanie procedur medycznych z użyciem tych stentów i wezwał do zapłaty ponad 3 mln zł.

W kwietniu 2015 r. Sąd Okręgowy w Katowicach w sprawie z powództwa AHP przeciwko NFZ zobowiązał Fundusz do oddania AHP ponad 3 mln zł z ustawowymi odsetkami i pokrycia wszystkich kosztów procesu. Fundusz nie zgodził się z tym wyrokiem i wniósł sprawę do ponownego rozpatrzenia przez Sąd Apelacyjny.

Wyrok Sądu Apelacyjnego z grudnia 2015 r. oddalił apelację NFZ, tym samym utrzymując w mocy wyrok Sądu Okręgowego w Katowicach.

"Oznacza to, że rozliczenia za leczenie pacjentów od początku prowadzone były prawidłowo, zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa oraz zapisami kontraktu pomiędzy stronami. Niepotrzebny proces sądowy doprowadził do narażenia NFZ na straty w postaci odsetek w wysokości ponad 1 mln zł oraz kosztów procesu, które mogłyby zostać przeznaczone na leczenie chorych" - podają AHP w przekazanej informacji prasowej.

Jak zaznacza prof. Paweł Buszman, prezes zarządu American Heart od Poland S.A., problemem pozostaje ograniczony dostęp do innowacyjnego leczenia. Fundusz nie finansuje bowiem leczenia standardowego, jeśli w jakimkolwiek stopniu miały w tym leczeniu udział badania kliniczne.

- Fundusz żąda w takiej sytuacji zapłaty przez świadczeniodawcę za całe leczenie chorego. W efekcie powoduje to znaczne podrożenie kosztów wprowadzania innowacyjnych metod leczenia, a więc częstszą rezygnację z ich stosowania i co za tym idzie zmniejszenie ich dostępności dla polskich chorych - uważa prof. Buszman.

Zdaniem profesora, z tego m.in. powodu od kilku lat obserwujemy zjawisko zmniejszania się liczby badań klinicznych w Polsce. Coraz częściej przenoszone są one przez firmy za granicę, do takich krajów jak choćby Rosja czy Chiny.  

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH