Fundacja Pro-prawo do życia apeluje do posłów ws. ustawy aborcyjnej

Fundacja Pro-prawo do życia zaapelowała do posłów o poparcie projektu ustawy, który wprowadza zakaz aborcji ze względu na upośledzenie płodu. Na rozpoczynającym się w środę (10 października) posiedzeniu Sejmu ma odbyć się głosowanie nad odrzuceniem tego projektu.

Projekt nowelizacji ustawy o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży - zgłoszony przez posłów Solidarnej Polski - wprowadza zakaz przerywania ciąży w przypadkach, gdy występuje duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu. Autorzy nazywają to zakazem "aborcji eugenicznej".

Na ostatnim posiedzeniu Sejmu odbyła się debata: posłowie PO, Ruch Palikota i SLD opowiedzieli się za odrzuceniem projektu ustawy, a przedstawiciele PiS, Solidarnej Polski i PSL chcą, by trafił on do prac w sejmowych komisjach.

- Posłowie, którzy wypowiadali się za utrzymaniem obecnie obowiązującego prawa, które dopuszcza aborcję w przypadku wady genetycznej płodu argumentowali, że jest to dobre dla rodziców. Tymczasem rodzice oczekują raczej wsparcia w wychowaniu dzieci z zespołem Downa" - przekonywał we wtorek (9 października) Mariusz Dzierżawski z Fundacji Pro-prawo do życia.

Kinga Małecka-Prybyło z fundacji przypomniała, że według sprawozdania Rady Ministrów z wykonywania i skutków stosowania w 2010 r. ustawy o planowaniu rodziny wynika, że z powodu uszkodzenia płodu w 2010 r. wykonano legalnie 614 aborcji. Z powodu zagrożenia życia lub zdrowia matki było ich 27.

Poinformowała, że fundacja prowadzi liczne akcje mające na celu uświadomienie społeczeństwu i politykom, jak faktycznie wygląda aborcja, ponieważ według fundacji czyn ten jest tolerowany, gdy ludzie nie mają pojęcia, na czym dokładnie polega. - Chcemy, aby ta świadomość dotarła też do posłów - podkreślił Dzierżawski i poinformował, że fundacja planuje pikietę nt. aborcji w środę o godz. 10 przed Sejmem.

Ponadto fundacja od kilku dni prowadzi akcję "Zadzwoń do posła", w ramach której zachęca obywateli do rozmów z posłami na temat prawa do aborcji i podaje numery telefonów do polityków. Przygotowano także spot telewizyjny (pokazujący m.in. fragmenty płodu po aborcji).

W Polsce, w myśl obecnie obowiązujących (od 1993 r.) przepisów, aborcji można dokonywać, gdy ciąża stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia kobiety ciężarnej, jest duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu (w obu przypadkach do chwili osiągnięcia przez płód zdolności do samodzielnego życia poza organizmem kobiety ciężarnej) lub gdy ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH