Fundacja 1 Czerwca rozważa: NFZ może odrzucić wniosek o leczenie zagraniczne, ale...

NFZ aby odrzucić wniosek o pozwolenie na leczenie za granicą, będzie musiał udowodnić, że w kraju nie przekracza się dopuszczalnego i bezpiecznego w praktyce lekarskiej czasu oczekiwania na zabieg, uwzględniającego stan i potrzebę pacjenta, będzie musiał wskazać konkretne miejsce i konkretny termin - uważa Piotr Piotrowski z Fundacji 1 Czerwca.

Według Piotrowskiego, jeśli NFZ tak nie postąpi, złamie postanowienia wyroków sądów i unijnego Trybunału Sprawiedliwości. A to już rodzi konsekwencje prawne i otwiera drogę pacjentom do sądów.

Fundacja 1 Czerwca przypomina, że zgodnie z prawem dyrektor oddziału wojewódzkiego NFZ może, w drodze decyzji administracyjnej, odmówić zgody na uzyskanie leczenia w innym państwie Unii Europejskiej, jeżeli świadczenie opieki zdrowotnej objęte wnioskiem jest udzielane w kraju przez świadczeniodawcę posiadającego umowę o udzielenie świadczeń opieki zdrowotnej.

Rzecz jednak w tym, że świadczenie powinno zostać udzielone w terminie nieprzekraczającym dopuszczalnego czasu oczekiwania świadczeniobiorcy na udzielenie świadczeń opieki zdrowotnej, których dotyczy wniosek.

Zdaniem Piotra Piotrowskiego dla przestrzegania prawa w przypadku odmowy leczenia za granicą istotny jest właśnie ów dopuszczalny czas oczekiwania, dyktowany względami klinicznymi.

Prezes Fundacji 1 Czerwca powołuje się tu na pozew jaki do Trybunału Sprawiedliwości złożyła Yvonne Watts przeciwko United Kingdom National Health Service - NHS.

Trybunał Sprawiedliwości stwierdził, że ubezpieczyciel (HNS) nie może odmówić pacjentowi zgody na leczenie za granicą, motywując to oczekiwaniem na leczenie szpitalne w kraju zamieszkania, chyba że udowodni, że czas oczekiwania nie przekracza dopuszczalnego w praktyce lekarskiej okresu, przy uwzględnieniu stanu pacjenta i jego potrzeb klinicznych.

„Odmowa uprzedniej zgody nie może opierać się jedynie na istnieniu list oczekujących służącej planowaniu i zarządzaniu ofertą szpitalną zgodnie z wcześniej ogólnie ustalonymi priorytetami klinicznymi, bez dokonania w każdym indywidualnym przypadku obiektywnej oceny medycznej stanu chorobowego pacjenta, historii choroby, prawdopodobnego jej przebiegu, stopnia bólu lub rodzaju niepełnosprawności w momencie złożenia lub ponowienia wniosku o wydanie zgody” - uzasadniał europejski trybunał.

Sędziowie trybunału dodali też, że "skoro termin wynikający z list oczekujących okazuje się przekraczać termin możliwy do przyjęcia, zważywszy na obiektywną ocenę medyczną wszystkich wymienionych elementów, instytucja właściwa nie może odmówić żądanej zgody, opierając się na przyczynach wynikających z istnienia list oczekujących (...)".

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH