Formularze zrzeczenia się roszczeń nieskuteczne prawnie

Zrzeczenie się przez pacjenta roszczeń związanych z ewentualnymi powikłaniami jest nieskuteczne prawnie - uważa Jolanta Budzowska, radca prawny, wspólnik w kancelarii Budzowska Fiutowski i Partnerzy, odpowiadając na pytanie portalu rynekzdrowia.pl dotyczące prawnych konsekwencji podpisania przez pacjenta formularza zgody na zabieg.

Od niedzieli (1 stycznia 2012 r.) ofiary błędów medycznych będą mogły dochodzić roszczeń przed komisjami ds. orzekania o zdarzeniach medycznych. Masowe pozwy pokrzywdzonych osób, które zechcą skorzystać z uproszczonej procedury odszkodowawczej, mogłyby zrujnować szpitale i ich ubezpieczycieli.

Dlatego te próbują się zabezpieczyć, wymagając od pacjentów przed operacją podpisania coraz bardziej rozbudowanych formularzy zgody na zabieg, zawierających pouczenie o ewentualnych powikłaniach, które mogą wystąpić po zabiegu - od zakażenia aż po śmierć.

Rynek Zdrowia: - Czy podpisanie przed operacją deklaracji zawierającej te różne klauzule postawi pacjenta w trudniejszej sytuacji?
 
Jolanta Budzowska: - Pod względem procesowym z pewnością tak. W tej chwili, podążając za orzecznictwem Sądu Najwyższego, przywiązuję się większą wagę do formularzy. Dzisiaj formularze zgody są obszerniejsze, to już nie jest zgoda blankietowa, której ważność zanegował SN. Szpitale starają się zindywidualizować formularz - wymienić w nim możliwe powikłania przy określonym zabiegu operacyjnym.

Chciałabym jednak podkreślić, że sama zgoda nie jest żadnym novum. Wymóg zgody na operację i poinformowania pacjenta o wszystkim co się z nią wiąże obowiązuje tak długo, jak obowiązują określone przepisy o zawodzie lekarza i etyce lekarskiej.

- Szpitale stosują bardzo drobiazgowe formularze zgody. Ale to nie oznacza, że pacjent ma zamkniętą drogę dochodzenia roszczeń odszkodowawczych spowodowanych błędami medycznymi w przypadku pojawienia się powikłań?

- Spotkałam w takim formularzu sformułowanie: "w przypadku wystąpienia wyżej wymienionych powikłań oświadczam, że zrzekam się roszczeń z tego tytułu..." Przyznam, że rozbawiło mnie to do łez. Pod względem prawnym taka klauzula jest bezskuteczna.

Lekarze mają obowiązek działać zgodnie ze sztuką lekarską i z najwyższą starannością. Dlatego zrzeczenie się przez pacjenta roszczeń, związanych z ewentualnymi powikłaniami, jest nieskuteczne prawnie.

- Czyli w tym zakresie przepisy prawa pozostają bez zmian?

- Wejście w życie przepisów o komisjach nic nie zmienia - zarówno w przypadku procesu sądowego jak i postępowania przed komisją. Dyskusja na temat formularza zgody i pouczeń o powikłaniach, przy okazji wejścia w życie przepisów o komisjach ds. orzekania o zdarzeniach medycznych, jest nieuzasadniona.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH