Fizjoterapeuci mają swój samorząd, wkrótce projekty rozporządzeń Ustawa przesądziła, że zawód fizjoterapeuty jest samodzielnym zawodem medycznym. Fot. PTWP (Piotr Waniorek)

Fizjoterapeuci mogą świętować. Kończący się 2016 rok był jednym z najbardziej udanych dla tej grupy zawodowej. Ustawa regulująca profesję weszła w życie, fizjoterapeuci powołali swój samorząd, a pierwsze rozporządzenia wykonawcze do ustawy wkrótce powinny zostać ogłoszone.

Po ponad roku od przyjęcie ustawy o zawodzie fizjoterapeuty minister zdrowia powołał I Krajowy Zjazd Fizjoterapeutów. W czasie dwudniowego zjazdu ( 28-28 grudnia) fizjoterapeuci  wybrali samorząd i ustalili plan jego działania na najbliższe cztery lata. 

Wskazanie planu zadań samorządu zlecono powołanym w czasie spotkania  komisjom:  finansów, organizacji biura, kształcenia, etyki, promocji zawodu, nauki i współpracy międzynarodowej, młodych fizjoterapeutów i kierunków działania i kontaktów z płatnikiem publicznym i niepublicznym. 

Jest ustawa
Fizjoterapeuci będę mieli także Rzecznika Odpowiedzialności Zawodowej i Sąd Dyscyplinarny.

Powstanie samorządu fizjoterapeutów umożliwia ustawa o zawodzie fizjoterapeuty, którą uchwalono we wrześniu 2015 r., a która weszła w życie w połowie roku. Reguluje ona m.in. kwestie wykonywania zawodu, kształcenia i działania samorządu zawodowego. 

Ustawa przesądziła, że zawód fizjoterapeuty jest samodzielnym zawodem medycznym. Określiła szczegółowo wymagania, jakie musi spełniać osoba, która ma prawo wykonywać ten zawód, oraz wprowadziła Krajowy Rejestr Fizjoterapeutów. Określono w niej, że wykonywanie zawodu fizjoterapeuty polega m.in. na diagnostyce funkcjonalnej pacjenta; kwalifikowaniu, planowaniu i prowadzeniu fizykoterapii oraz kinezyterapii, a także na dobieraniu do potrzeb pacjenta wyrobów medycznych.

Końcowe prace nad projektami rozporządzeń
Dariusz Jasiński z Polskiego Towarzystwa Fizjoterapii, przyznał w rozmowie z nami , że do pełnego wdrożenia przepisów ustawy poza ukonstytuowaniem samorządu brakuje jeszcze rozporządzeń ministra zdrowia do ustawy o zawodzie fizjoterapeuty, które faktycznie będą w sposób szczegółowy regulowały zasady działalności fizjoterapeutów.

Rynek Zdrowia sprawdził w resorcie zdrowia jak wygląda kwestia wydania potrzebnych rozporządzeń. 

Jak zapewnia nas Danuta Jastrzębska z biura prasy i promocji Ministerstwa Zdrowia  trwają intensywne prace nad wszystkimi aktami wykonawczymi do ustawy z dnia 25 września 2015 r. o zawodzie fizjoterapeuty.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH