Resort pracy zamierza skrócić okres, w którym firmy wypłacają wynagrodzenie za czas choroby pracownika po 50. roku życia - wynika z najnowszej wersji tzw. ustawy zatrudnieniowej - informuje Gazeta Prawna.

Na skróceniu z 33 do 14 dni konieczności finansowania chorobowego starszych pracowników firmy mogą zaoszczędzić nawet 400 mln zł. Zgodnie z projektem, od 15. dnia choroby pracownikowi przysługiwać będzie zasiłek chorobowy wypłacany z ZUS.

Resort wycofał się natomiast z podniesienia od stycznia 2009 r. zasiłku dla bezrobotnych; ma on zacząć obowiązywać od 2010 r. Ponadto rząd chce przeznaczyć środki z Funduszu Pracy na inne cele niż aktywizacja bezrobotnych - w tym na sfinansowanie świadczeń i zasiłków przedemerytalnych, które do tej pory były wydatkiem budżetowym.

Z Funduszu Pracy ministerstwo chciałoby także finansować naukę młodych lekarzy i pielęgniarek. Na staże i rezydentury dla ponad 10 tys. osób z FP ma zostać przeznaczone ponad 576 mln zł.

Rząd obniżył planowaną wysokość stypendium szkoleniowego i odłożył w czasie zwolnienie firm zatrudniających starszych pracowników z opłacania składek do FP i Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH