Firmy farmaceutyczne rozmawiają w sądzie - poszło o inhalator

Przed stołecznym sądem trwa postępowanie o naruszenie praw autorskich do zewnętrznego wyglądu inhalatora służącego do podawania leków wziewnych stosowanych w chorobach pulmonologicznych. Firma GSK złożyła wniosek o zabezpieczenie roszczeń z tytułu naruszenia praw autorskich, przemysłowych i zasad uczciwej konkurencji przez spółkę Celon, która jest producentem generycznego leku salmex.

Na marcowej liście leków refundowanych pojawiły się dwa produkty będące pierwszymi odpowiednikami leku oryginalnego stosowanego w astmie. Asaris i salmex są tańszą alternatywą dla referencyjnego leku seretide dysk firmy GSK. O tych produktach było niedawno głośno z powodu ich braku na rynku. Obecnie jeden z nich ponownie znalazł się w centrum zainteresowania mediów.

W kwietniu br. firma GSK złożyła wniosek o zabezpieczenie roszczeń z tytułu naruszenia praw autorskich, przemysłowych i zasad uczciwej konkurencji przez spółkę Celon, która jest producentem generycznego leku salmex. Przedmiotem sporu jest inhalator o "charakterystycznej i stylizowanej zewnętrznej postaci, którego bryła ma kształt mocno spłaszczonej kuli składającej się z dwóch części - wewnętrznej (będącej pojemnikiem na lek) i zewnętrznej (stanowiącej pokrywę) z wgłębieniem na palec w pozycji zamkniętej, a dodatkowo w pozycji otwartej - z ustnikiem i suwakiem, w jakimkolwiek kolorze".

Dysk podobny do oryginału
Innymi słowy chodzi o dysk GSK, w którym firma od lat wprowadza wprowadza wziewne leki, uznając, że "dysk jest dziedzictwem firmy i na całym świecie jest bardzo silnie kojarzony z firmą i jej renomą".

Jak wyjaśnia rzecznik GSK, Justyna Czarnoba, koncern zaapelował do firmy Celon o dobrowolne zaniechanie czynów nieuczciwej konkurencji i naruszenia praw GSK, w szczególności praw autorskich, związanych z zewnętrzną postacią inhalatora dysk GSK: - Wobec odmownej odpowiedzi firmy Celon, koncern złożył wniosek do Sądu Okręgowego w Warszawie o wydanie postanowienia o tymczasowym zakazaniu firmie Celon wprowadzania do obrotu leków w inhalatorze "do złudzenia podobnym do inhalatora Dysk GSK tj. w szczególności leku Salmex" - informuje rzecznik koncenru.

- Toczące się postępowanie dotyczy ochrony zewnętrznej postaci inhalatora dysk GSK, chronionego prawem autorskim, prawem własności przemysłowej, a także zasadami uczciwej konkurencji, niezależnymi od ochrony patentowej - dodaje Justyna Czarnoba i podkreśla, że GSK nie wnosi roszczeń ani zastrzeżeń do samego faktu wprowadzania przez firmę Celon leku z substancją czynną czy mechanizmem wewnętrznym analogicznym do rozwiązań zastosowanych w leku seretide w inhalatorze dysk GSK.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH