Firma może zwolnić chorego pracownika

Pracownik, który dopiero po odwołaniu się do sądu od decyzji ZUS otrzymał przedłużenie świadczenia rehabilitacyjnego, może być w międzyczasie zwolniony z pracy.

Na początku 2007 r. pracownik doznał urazu kręgosłupa i przez pół roku przebywał na zwolnieniu lekarskim. Następnie ZUS przyznał mu do końca grudnia świadczenie rehabilitacyjne. W listopadzie pracownik wystąpił z wnioskiem o przedłużenie prawa do tego świadczenia. ZUS odmówił, a pracownik odwołał się do sądu.

W ostatnim dniu grudnia, po zakończeniu świadczenia rehabilitacyjnego, pracownik stawił się do firmy w celu uzyskania skierowania na kontrolne badania lekarskie. Pracodawca wręczył mu jednak wypowiedzenie umowy z zachowaniem trzymiesięcznego okresu wypowiedzenia.

W tym czasie sąd zmienił decyzję ZUS i przedłużył pracownikowi świadczenie rehabilitacyjnego do końca marca 2008 r.

Pracownik od wypowiedzenia odwołał się do sądu I instancji. Ten uznał, że firma rozwiązała umowę z pracownikiem w okresie ochronnym wskazanym w art. 41 kodeksu pracy. Sąd nakazał firmie wypłacenie odszkodowania w wysokości prawie 20 tys. zł. Sąd apelacyjny zmienił jednak zaskarżony wyrok i oddalił żądania zwolnionego pracownika. Także Sąd Najwyższy uznał, że wypowiedzenie umowy dokonane w czasie obecności pracownika w pracy jest skuteczne.

Więcej: www.gazetaprawna.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH