- Nie chcemy zmniejszyć dostępności do in vitro, chcemy m.in. uregulować system ochrony zarodków - powiedziała portalowi rynekzdrowia.pl po konferencji prasowej Wanda Nowicka, przewodnicząca Federacji na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny, która skrytykowała projekt ustawy posła Gowina i przygotowała własny, społeczno-ekspercki.

- Projekt posła Gowina o in vitro jest zły, bo ogranicza prawa ludzi niepłodnych –mówi Wanda Nowicka. – W tej chwili w Polsce jest dostępność do leczenia – wyjaśnia Nowicka, a projekt pozbawia społeczeństwo praw już nabytych. Narusza nie tylko konstytucyjne prawo do ochrony zdrowia, ale także łamie konwencje międzynarodowe, które Polska ratyfikowała, m.in. prawo do korzystania z postępu.

W opinii Wandy Nowickiej, ze względów ideologicznych proponuje się w tym projekcie rozwiązania, które narażają kobiety na procedury medyczne, które nie przyniosą oczekiwanych skutków.

Ponadto, zdaniem przewodniczącej Federacji, w projekcie są zapisy, które próbują ograniczyć obecną dostępność do aborcji. – Jeśli przyjmiemy, że kilkugodzinnego zarodka nie wolno unicestwić, to niemożliwe stają się zabiegi aborcyjne w zakresie, przewidzianym obecnie prawem.

Społeczno ekspercki projekt natomiast nie zmniejsza dostępności do leczenia niepłodności, a jedynie reguluje – jak zapewnia Nowicka - problematykę medycznie wspomaganej prokreacji w zakresie dawstwa, pobierania, przetwarzania, testowania, przechowywania i dystrybucji komórek rozrodczych oraz zarodków przeznaczonych do zastosowania w procedurze medycznie wspomaganej prokreacji oraz stosowania procedur medycznie wspomaganej prokreacji.

Proponowane w projekcie zmiany polegają w szczególności na uzupełnieniu słowniczka poprzez dodanie lub zmianę definicji w m.in. takich określeń jak: „bank tkanek i komórek”, „bezpośrednie użycie”, „biorczyni”, „dawca zarodków”, „dawstwo partnerskie”, „komórka rozrodcza”, „ośrodek medycznie wspomaganej prokreacji”, „procedura medycznie wspomaganej prokreacji”.

Projekt przewiduje, m.in. rozszerzenie zakazu komercjalizacji części organizmu człowieka na komórki rozrodcze i zarodki, wprowadza zakaz pobierania komórek rozrodczych ze zwłok ludzkich w celu zastosowania ich w procedurze medycznie wspomaganej prokreacji i  określa zasady i warunki dopuszczalności pobierania komórek rozrodczych od dawców żywych w celu medycznie wspomaganej prokreacji w ramach dawstwa partnerskiego oraz niepartnerskiego, a także warunki dopuszczalności pobierania komórek rozrodczych od dawcy żywego w celu zabezpieczenia zdolności płodzenia na przyszłość.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH