Federacja do posłów o skutkach zakazu aborcji

Federacja na Rzecz Kobiet i Planowania Rodziny organizuje dni otwarte dla posłów, podczas których zamierza ich informować, jakie mogą być skutki wprowadzenia całkowitego zakazu aborcji. - Wierzymy, że poparcie dla projektu wynika z niewiedzy - mówi Wanda Nowicka z Federacji.

Na początku lipca Sejm skierował do dalszych prac w komisji obywatelski projekt ustawy o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży, całkowicie zakazujący aborcji. W związku z tym Federacja na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny zaprasza parlamentarzystów i parlamentarzystki - szczególnie pracujących w komisjach zdrowia oraz polityki społecznej i rodziny, do których trafił projekt - na dni otwarte.

- Wierzymy, że posłowie i posłanki chcą podejmować odpowiedzialne decyzje, oparte na pełnej wiedzy co do rzeczywistych skutków, jakie ich decyzje wywierają na życie obywateli. Zakładamy, że poparli ten projekt, nie zdając sobie sprawy z jego możliwych konsekwencji, w przeciwnym razie na pewno nie podjęliby takiej decyzji - mówiła we wtorek (19 lipca) na konferencji prasowej szefowa Federacji Wanda Nowicka.

Zaznaczyła, że całkowity zakaz aborcji drastycznie pogorszy i tak już trudną sytuację kobiet. Jak twierdziła, już teraz zdarzają się przypadki śmierci kobiet, gdy lekarze boją się ratować ich życie, bo mogłoby to zagrozić ciąży. Przypomniała, że jedna z takich spraw jest przedmiotem postępowania przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka. Według Nowickiej, gdyby zaczął obowiązywać całkowity zakaz aborcji, takie sytuacje zdarzałyby się znacznie częściej.

Katarzyna Pabijanek, koordynująca akcję dni otwartych, podkreśliła, że Federacja ma dwadzieścia lat doświadczenia w działaniach na rzecz zdrowia reprodukcyjnego kobiet, zarówno w Polsce, gdzie stara się łagodzić skutki obowiązującej ustawy, jak i w innych krajach, gdzie obowiązuje jeszcze bardziej restrykcyjne prawo.

Program dni otwartych przewiduje omówienie konsekwencji całkowitego zakazu aborcji, spotkania z dyżurującymi przy federacyjnym telefonie zaufania oraz dyskusje na temat sposobów zapobiegania aborcji.

Jak zapowiedziała Nowicka, Federacja jeszcze we wtorek wyśle do posłów listy i zaproszenia do uczestnictwa w akcji. Daty spotkań zostały celowo wyznaczone na dni, w których zaplanowano posiedzenia Sejmu (26 lipca, 18 sierpnia, 30 sierpnia, w godz. 16-19).

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH