Federacja PZ: żłobki i przedszkola nie mają prawa żądać zaświadczeń o stanie zdrowia dziecka Żłobki i przedszkola domagają się od rodziców zaświadczeń lekarskich o braku przeciwwskazań zdrowotnych dziecka Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Wiele przedszkoli i żłobków przed przyjęciem dziecka do placówki domaga się od rodziców zaświadczeń lekarskich o braku przeciwwskazań zdrowotnych. Eksperci Porozumienia Zielonogórskiego zapewniają: takie zaświadczenia nie tylko nie są konieczne, ale wręcz niezgodne z prawem.

Dyrektorzy placówek powołują się w takich przypadkach na zapisy swoich statutów. Tymczasem, jak wyjaśnia ekspert Porozumienia Zielonogórskiego Joanna Szeląg, statut żłobków czy przedszkoli jest wewnętrznym dokumentem tych instytucji i w żaden sposób nie wpływa na zobowiązania podmiotów zewnętrznych. Dlatego też placówka nie ma prawa odesłać po zaświadczenie, wymagane na podstawie swojego statutu, do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej.

Lekarze POZ działają w ramach umowy z NFZ i realizują jej zapisy, a świadczenia, które przysługują pacjentowi w ramach świadczeń POZ, określa ustawa i rozporządzenia. Nie ma w nich zaświadczeń do żłobków i przedszkoli, stąd nie są one finansowane ze środków publicznych.

Rodzice nagminnie spotykają się także z żądaniem zaświadczenia lekarskiego w przypadku, gdy dziecko wraca do placówki po chorobie. Ekspert Porozumienia Zielonogórskiego uważa, że taki wymóg jest wręcz szkodliwy dla dzieci, narażanych na niepotrzebną wizytę w przychodni.

W ocenie eksperta Porozumienia Zielonogórskiego, najprostszym i najrozsądniejszym rozwiązaniem jest wykreślenie podobnych zapisów ze statutu placówek, skoro nie dysponują one lekarzami, z którymi współpracują, nie dysponują środkami na taką usługę, a zaświadczenia takie nie wnoszą nic, jeśli chodzi o bezpieczeństwo zdrowotne dzieci.

Więcej: www.federacjapz.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH