Fedak o żłobkach i badaniach cytologicznych

Blisko 3,2 tys. miejsc w żłobkach, klubach dziecięcych i u opiekunów dziennych powstanie dzięki dotacjom z programu "Maluch", który ma wspierać gminy w tworzeniu placówek dla dzieci do lat 3 - poinformowała w piątek (20 maja) minister pracy i polityki społecznej Jolanta Fedak.

Na początku kwietnia weszła w życie tzw. ustawa żłobkowa, która wprowadziła nowe formy opieki nad małymi dziećmi - oprócz żłobków, również kluby dziecięce i opiekunów dziennych. Uprościła zasady zakładania żłobków, które przestały być zakładami opieki zdrowotnej. Żłobki i inne formy opieki podlegają resortowi pracy, a nie jak wcześniej - Ministerstwu Zdrowia.

Wprowadzeniu ustawy towarzyszy resortowy program "Maluch"; w tym roku na jego realizację przeznaczono 40 mln zł.

Jak poinformowała Jolanta Fedak na konferencji prasowej, w pierwszej edycji konkursu przyznano 111 dotacji na łączną kwotę 15 mln 197 tys. 273 zł. Dzięki nim powstanie 3186 miejsc dla najmłodszych dzieci, z czego 2899 w żłobkach, 262 w klubach dziecięcych i 25 u opiekunów dziennych. Najwięcej miejsc przybędzie w woj. śląskim (511), wielkopolskim (331) i świętokrzyskim (266).

Spośród ofert, które otrzymały dofinansowanie, 24 zakładają budowę lub zakup budynku, 63 - adaptację lokalu, a 97 - wyposażenie placówek.

- Dziś ogłaszamy kolejną edycję konkursów w ramach programu, która zakończy się latem. Mamy nadzieję, że wyczerpie ona środki przeznaczone na ten cel - powiedziała Fedak.

Jak dodała dyrektorka Departamentu Polityki Rodzinnej Alina Wiśniewska, w zakończonej właśnie edycji konkursu dofinansowanie otrzymały wszystkie gminy, które o nie wnioskowały.

Zaznaczyła, że w kolejnej edycji konkursu, złagodzone zostały niektóre wymogi.

- Nowy konkurs przewiduje kilka terminów składania ofert, aż do wyczerpania środków. Zakłada także możliwość tworzenia miejsc bez środków własnych gminy - przy partnerstwie publiczno-prywatnym, czyli gmina może przystąpić do konkursu, jeśli znajdzie osobę, firmę lub organizację, która zechce wyłożyć własne środki. Gmina bierze wtedy odpowiedzialność za przedsięwzięcie, ale nie musi angażować własnych funduszy - tłumaczyła.

Dodała, że w nowej edycji konkursu będzie można realizować projekty dwuletnie - środki będą musiały wydane być do końca 2011 r., ale oddanie nowych miejsc do użytku będzie mogło nastąpić już w przyszłym roku.

Minister pracy pytana była także, czy zgodziłaby się na wpisanie do kodeksu pracy obowiązkowych badań cytologicznych i mammograficznych. Taki projekt forsuje od kilku lat resort zdrowia.

- Jeśli minister zdrowia widzi konieczność poszerzenia palety badań obowiązkowych, które dotyczą pracowników, to ja nie mam nic przeciwko temu. Jest takie rozporządzenie, które z inicjatywy ministra zdrowia poprawiamy i jeżeli tam będą takie badania, to ja nie mam zastrzeżeń. Natomiast kodeks pracy nie jest dobrą metodą do zachęcania do badań o charakterze profilaktycznym, ponieważ nawet gdyby wprowadzić taki zapis, objąłby on tylko połowę populacji - tę, która pracuje - powiedziała.

Zaznaczyła, że nie jest przeciwna badaniom i zachęca do uczestniczenia w programach profilaktycznych, które realizuje resort zdrowia, zarówno tych dotyczących raka, jak i np. chorób serca.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH