Farmaceuci piszą do NFZ: kary nakładane na apteki są niezgodne z prawem

Analizując kontrole NFZ prowadzone przez niektóre oddziały Funduszu, farmaceuci zauważyli, że część kar nakładanych na apteki jest niezgodna z obowiązującym prawem. W tej sprawie Śląska Izba Aptekarska wystosowała pismo do prezes NFZ, Agnieszki Pachciarz, z prośbą o zajęcie stanowiska.

Sprawa dotyczy karania aptek za przekazywanie błędnych danych elektronicznych. Izba zauważa, że zgodnie z analizą przepisów rozporządzenia MZ w sprawie ogólnych warunków umów na realizację recept oraz ramowego wzoru umowy na realizację recept, karaniu nie mogą podlegać apteki, którym zdarzyło się tylko przekazanie błędnych danych przy receptach prawidłowo zrealizowanych i podlegających należnej refundacji.

Kara - zdaniem samorządu aptekarskiego - może być naliczana tylko w odniesieniu do tych recept, które spełniają jednocześnie dwa warunki: dane zostały przedstawione niezgodnie ze stanem faktycznym oraz gdy na podstawie tych danych NFZ dokonał nienależnej refundacji.

W opinii ŚIA, ten zapis nie daje NFZ prawa do naliczania kar, gdy dane zostały przekazane niezgodnie ze stanem faktycznym, ale NFZ dokonał należnej refundacji, czyli pomimo błędów w przekazanych danych elektronicznych w aptece znajdują się prawidłowe recepty, za które refundacja przysługuje, czyli jest należna.

Oddziały NFZ, które tak postępowały, powinny zwrócić aptekom pieniądze naliczone jako kary niezgodne z obowiązującym prawem, co mogło mieć miejsce nawet od początku 2012 roku - zauważają farmaceuci.

Więcej: http://katowice.oia.pl/

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH