Projekt ustawy o przymusowej kastracji pedofilów trafi do Sejmu w przeciągu miesiąca - poinformowała minister Ewa Kopacz w TVN 24. Jak zapewniła, premier Donald Tusk otrzymał już wstępny projekt ustawy.

- W pełni popieram premiera, jeśli chodzi o radykalizm w tej konkretnej sprawie – mowiła Kopacz.

Dodała, że nie będzie dowolności, jeśli chodzi o przymusowe leczenie. Sąd będzie musiał skierować skazanego pedofila na przymusową terapię.

- W Europie wszyscy pacjenci muszą wyrazić zgodę na wszelkiego rodzaju formy leczenia i procedury medyczne - mówiła minister Kopacz. Jak zaznaczyła, nasz kodeks karny mówi, że sąd może, ale nie musi skierować na leczenie pacjenta uznanego za pedofila. Natomiast założeniem projektu rządowego jest „radykalizacja tej postawy“.

Według rządowego projektu, przymusowej kastracji farmakologicznej poddawani byliby pedofile recydywiści. O tym czy pedofil jest recydywistą będzie decydowało Centrum Seksuologii Sądowej, które wyda orzeczenia w takich sprawach. Na ich podstawie sąd będzie kierował poszczególne osoby na leczenie.

- W Centrum pracowaliby eksperci m.in. z dziedziny seksuologii, ginekologii, endokrynologii, psychologii - powiedziała Kopacz.

Dodała, że w tej chwili jest ok. 120 specjalistów, którzy mogliby zająć się leczeniem tych ludzi, nie ma na to jednak środków. Pytana, czy nie ma problemu etycznego z wprowadzeniem przymusowej kastracji dla pedofilów powiedziała:

- Ja bym się zastanawiała, czy którykolwiek z tych panów (...) ma wątpliwości, że skrzywdził dziecko na całe jego życie. Nie mam skrupułów, jeśli chodzi o bardzo radykalne metody w tej sprawie.

Przepisy zaostrzające sankcje dla pedofilów muszą być zgodne z prawem międzynarodowym - tak minister sprawiedliwości Zbigniew Ćwiąkalski odniósł się w środę do propozycji przymusowej kastracji farmakologicznej pedofilów – poinformowała PAP.

Odnosząc się do propozycji, by wprowadzić w prawie przymusową kastrację pedofilów, minister zauważył, że przepisy międzynarodowe zakazują okaleczania ludzi, a czymś takim byłaby kastracja fizyczna, zatem można dyskutować jedynie o farmakologicznej formie redukcji popędu płciowego u skazanych pedofilów.

Według Ćwiąkalskiego, w resortach sprawiedliwości i zdrowia trwają obecnie prace studyjne i porównywanie zagranicznych przykładów rozwiązań prawnych dotyczących farmakologicznej kastracji.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH