Minister zdrowia Ewa Kopacz została wyróżniona przez Europejską Sieć do Spraw Oszustw i Korupcji w Ochronie Zdrowia (EHFCN). Nagroda EHFCN Excellence Award jest przyznawana organizacji lub osobie, która wykazała się podejmowaniem działań w obszarze walki z oszustwami i korupcją w sektorze opieki zdrowotnej. Nagroda zostanie wręczona na początku października w Edynburgu.

Jak napisano w uzasadnieniu, przyznanie nagrody minister Kopacz stanowi wyraz uznania i dostrzeżenia działań podejmowanych i inicjowanych w kierowanym przez nią resorcie. Podkreślono, że MZ wprowadziło transparentną procedurę przyjmowania klientów zewnętrznych, jednakowe zasady dotyczące kontaktów z przedstawicielami firm farmaceutycznych - spotkania odbywają się w kolejności zgłoszeń oraz publikowane są w Biuletynie Informacji Publicznej.

EHFCN przypomina też w uzasadnieniu rozporządzenie w sprawie reklamy produktów leczniczych, w którym uregulowano warunki i formy reklamy leków, a także tzw. ustawę koszykową, wprowadzającą zasady i tryb kwalifikowania świadczeń opieki zdrowotnej jako świadczeń gwarantowanych. Wymienia ponadto Agencję Ocen Technologii Medycznych jako profesjonalny podmiot realizujący zadania z zakresu oceny świadczeń oraz oceny technologii medycznych i narzędzia kontroli, a także zarządzania konfliktem interesów.

Europejska organizacja zwróciła także uwagę na rozporządzenie, kształtujące relacje Ministerstwa Zdrowia z firmami farmaceutycznymi oraz na projekt ustawy o Urzędzie Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych. Zauważono także projekt ustawy refundacyjnej.

EHFCN podkreśla także, że minister Kopacz współpracuje z organami administracji publicznej, samorządami zawodowymi, jak również z organizacjami pozarządowymi działającymi na rzecz przeciwdziałania oszustwom i korupcji w ochronie zdrowia, m.in. z Fundacją Batorego i Transparency International.

Europejska Sieć do Spraw Przeciwdziałania Oszustwom i Korupcji w Ochronie Zdrowia jest organizacją o charakterze non-profit, której celem jest poprawa europejskich systemów opieki zdrowotnej poprzez zmniejszenie strat z tytułu oszustw i korupcji. Poza Polską członkami Sieci są także: Belgia, Francja, Niemcy, Litwa, Luksemburg, Malta, Holandia, Norwegia, Portugalia, Słowenia, Hiszpania, Szwecja oraz Wielka Brytania.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH