Sejmowa Komisja Zdrowia pracuje nad tzw. ustawą wprowadzającą reformę ochrony zdrowia. Do projektu zgłoszono kilkadziesiąt poprawek, które mają kluczowe znaczenie m.in. jeżeli chodzi o pomoc publiczną dla szpitali.

Biuro Analiz Sejmowych poinformowało komisję, że zakres proponowanych poprawek jest tak duży, że gdyby Sejm przyjął je mógłby zostać naruszony porządek prawny dotyczacy procedowania.

Komisja przyjęła m.in. poprawkę, która stwierdza, że wszystkie zobowiązania publiczno prawne  przekształconych placówek ulegną umorzeniu.
 Wiceprzewodnicząca komisji zdrowia Beata Małecka-Libera (PO) stwierdziła, że przeksztalcenie szpitali nie byłoby możliwe bez pomocy państwa.

- Szpitale zostały podzielone w taki sposób, żeby otrzymały taka pomoc jakiej potrzebują. Mamy nadzieję, że ta pomoc będzie ostateczna – mówiła posłanka.

Przyjęto też zapis o tym, że placówki mają dokonać wyceny nieruchomości oraz gruntu, który jest w ich posiadaniu, a nie koniecznie jest ich własnością, chodzi o stan na 1 stycznia 2009 r.

- Większość szpitali tylko użytkuje nieruchomości, które sa własnością samorządu. Czy można zatem nałożyć na SP ZOZ-y obowiązek poniesienia kosztów oszacowania wartości nieruchomości – pytał poseł Marek Balicki (SdPl).

- Pieniądze z kontraktów należy przeznaczyć na leczenie, a nie inne wydatki. Należy wskazać źródło finansowania tej wyceny – mówił podczas obrad komisji Wojciech Bieńkiewicz, prezes Unii Szpitali Klinicznych.

Posłowie pytali też w jakim trybie będą wyłaniane firmy robiace wyceny. Minister Zdrowia, Ewa Kopacz obecna na początku obrad komisji, odpowiedziała, że będzie w tym wypadku obowiązywac ustawa o zamówieniach publicznych. Komisja przyjęła też poprawkę umorzliwiająca, żeby ugody restrukturyzacyjne zawarte przez ZOZ-y z wierzycielami do 2009 r. zachowały ważność po ich przekształceniu.

Posłowie zdecydowali też o wprowadzeniu okresu przejściowego po powołaniu Rzecznika Praw Pacjenta, żeby urząd ten miał czas na organizację.
Przepisy wprowadzające mają na celu regulację wejścia w życie pakietu ustaw reformujących ochronę zdrowia. Są to ustawy:  o ZOZ-ach, która pozwala na przekształcanie szpitali w spółki, o ochronie praw pacjenta i o Rzeczniku Praw Pacjenta, o akredytacji w ochronie zdrowia, o konsultantach krajowych i wojewódzkich w ochronie zdrowia oraz o pracownikach zakładów opieki zdrowotnej.

Minister Ewa Kopacz wyraziła nadzieję, że Sejm zakończy pracę nad ustawami w październiku.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH