Niepodpisanie ustawy wprowadzającej reformę ochrony zdrowia spowoduje, że żadna z ustaw zdrowotnych nie wejdzie w życie

- Będzie to dowodem martwego prawa. Ustawy zostana ogłoszone ale nie wejdą w życie. Gdzie są prawnicy pana prezydenta? Dlaczego pozwalają mu psuć prawo? - pytala minister.

Komentując zapowiedzi o zawetowaniu przez prezydenta 3 ustaw oraz wypowiedzi polityków PiS na ten temat mówiła: - Dziś polski pacjent taką decyzją zostanie pozbawiony swoich praw. Może tu chodzi o obronę interesów tych, którzy zajmują się kupowaniem długów szpitalnych.

Dodała, że brak opieki zdrowotnej czyli np. ewakuacje pacjentów zdarzały sie w publicznych placówkach, a nigdy nie doszło do tego w niepublicznych.

Minister zaapelowała do prezydenta o podpisanie pakietu ustaw zdrowotnych.

- W poczuciu odpowiedzialności za zdrowie blisko 38 mln Polaków apeluję do pana prezydenta o podpisanie tej ustawy i biorę za nią odpowiedzialność. Biorę odpowiedzialność za to, za co nie chciał wziąć odpowiedzialności poprzedni rząd - mówiła.

Ewa Kopacz stwierdziła, że ustawy najbardziej potzrebne sa pacjentom
- Polski pacjent od lat czekał na ustawę o prawach pacjenta. Był bezbronny, gdy akcje protestacyjne skazywały go na ewakuację. Dzisiaj pacjent wie, że realizujemy założenia programu sprzed wyborów, że chcemy szacunku dla pacjenta i mieć dobrze zarabiającą kadrę medyczną - powiedziała.

Minister odniosła się też do zarzutów postawionych ustawom podczas środowej konferencji Prawa i Sprawiedliwości. "Gdybym była zaproszona na tę konferencję, zapytałabym, kto z tych zacnych ludzi wziął odpowiedzialność za zdrowie Polaków przez dwa lata ich rządów. Zapytałabym premiera, który miał świetną koniunkturę gospodarczą i polityczną - bo nie miał prezydenta, który wetowałby ustawy na prawo i lewo - co zrobił dla poprawy służby zdrowia" - mówiła.

Rząd zapowiada, że jeżeli prezydent zawetuje ustawy to ma inny plan pozwalający na wprowadzenie przekształceń szpitali w spółki prawa handlowego. Szpitale mają być wtedy zachecane do przekształceń spłaceniem ich długów przez państwo.
Prezydent Lech Kaczyński zapowiedział, że dziś o 19.30 ogłosi swoją decyzję w sprawie ustaw zdrowotnych. Z nieoficjalnych informacji wynika, że zawetuje 3 z nich m.in tzw. ustawę wprowadzającą.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH