- Apeluję do prezydenta Lecha Kaczyńskiego, aby jeszcze raz zapoznał się z treścią ustaw zdrowotnych i podpisał je dla dobra pacjentów - powiedziała w piątek PAP minister zdrowia Ewa Kopacz.

Sejm - przyjmując w czwartek wieczorem poprawki Senatu do pakietu ustaw zdrowotnych - zakończył etap parlamentarnych prac nad nimi. Ustawy trafią teraz do prezydenta, który - zgodnie z konstytucją - może podpisać ustawę, zawetować ją lub skierować do Trybunału Konstytucyjnego. Na decyzję ma 21 dni.

Pod koniec października Lech Kaczyński zapowiedział, że wykorzysta wszystkie środki, aby ustawy - w jego ocenie - prowadzące do prywatyzacji szpitali, nie weszły w życie.

- Apeluję do pana prezydenta, by jeszcze raz zapoznał się z ustawami zdrowotnymi, gdyż w Senacie wprowadzono do nich poprawki uwzględniające uwagi zarówno opozycji, jak i środowisk medycznych. Wczoraj poparł je Sejm. Wierzę, że pan prezydent weźmie to pod uwagę i zastanowi się - podkreśliła Ewa Kopacz.

Dodała, że przepisy zawarte w ustawach doprowadzą m.in. do poprawy w zarządzaniu zakładami opieki zdrowotnej. Tym samym polepszy się jakość świadczeń medycznych, a kolejki do lekarzy będą skrócone.

- Najgorszą rzeczą byłoby zachowanie służby zdrowia w jej obecnym stanie. Mamy nadzieję, że pan prezydent do tego nie dopuści i podpisze ustawy - powiedziała minister zdrowia.

Zaznaczyła, że przygotowywane są rozwiązania na wypadek ewentualnego zawetowania ustaw zdrowotnych.

- O szczegółach będziemy mówić, gdy to nastąpi, ale cały czas liczymy, że nie będzie takiej konieczności - dodałKopacz.

Ustawy mające zreformować system ochrony zdrowia zakładają m.in. obligatoryjne przekształcenie zakładów opieki zdrowotnej w spółki kapitałowe (w ciągu dwóch lat, licząc od stycznia 2009 r.), przekazanie całości ich kapitału samorządom.

Według szefa Kancelarii Prezydenta Piotra Kownackiego należy spodziewać się weta Lecha Kaczyńskiego wobec ustaw zdrowotnych.

- Należy się spodziewać, iż nie zyskają one akceptacji pana prezydenta i nie zostaną przez pana prezydenta podpisane - powiedział w czwartek wieczorem PAP Kownacki.

Sam prezydent krytycznie wypowiadał się o proponowanych przez rząd rozwiązaniach zmierzających do przekształcenia szpitali w spółki. W jego ocenie doprowadzi to do ich prywatyzacji.

Lech Kaczyński argumentował, iż efekty prywatyzacji szpitali „będą związane z głębokim podziałem społecznym - na tych leczonych w dusznych 6-osobowych salach i tych, leczonych w klimatyzowanych salach“. Mówił także: „ja powiem weto w stosunku do tej ustawy; nigdy tego nie ukrywałem, że jestem przeciwnikiem tego rodzaju rozwiązania“.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH