Eutanazja: jak reguluje ją prawo różnych krajów UE - szczegóły Prawo w krjach UE w różnym stopniu reguluje tzw. wspomaganą śmierć, pomoc w samobójstwie albo zaprzestanie leczenia prowadzące do śmierci. Fot. archiwum

Jedynymi krajami Unii Europejskiej, które dopuszczają czynną eutanazję, są Holandia, Belgia i Luksemburg. W innych krajach prawo w różnym stopniu reguluje tzw. wspomaganą śmierć, pomoc w samobójstwie albo zaprzestanie leczenia prowadzące do śmierci.

HOLANDIA

Holandia była pierwszym krajem świata, który - w 2001 roku - zalegalizował eutanazję po latach debaty publicznej na ten temat, choć w praktyce tolerowano ją już wcześniej. Obwarowano ją szeregiem warunków.

Pacjent musi doznawać cierpień nie do zniesienia, a jego choroba musi być nieuleczalna. Musi on być świadom swego stanu i na tej podstawie sam składa dobrowolny i samodzielnie przemyślany wniosek o przedterminową śmierć. Zarówno chory, jak i jego lekarz muszą być przekonani, że nie istnieje żadne inne rozwiązanie, a podjęcie ostatecznej decyzji wymaga konsultacji drugiego lekarza.

Wszystkie przypadki muszą być zgłaszane zewnętrznej komisji, złożonej z lekarza, prawnika i specjalisty etyka. Eutanazję przeprowadza zawsze lekarz. Polega to zwykle na dożylnym podaniu tiopentalu, który wprowadza pacjenta w stan śpiączki, a następnie podaje się środek o nazwie pankuronium (znany pod handlową nazwą Pavulon), który powoduje zwiotczenie mięśni oddechowych i w konsekwencji śmierć.

Pacjent musi mieć co najmniej 12 lat, przy czym w przypadku nieletnich w wieku 12-16 lat wymagana jest zgoda rodziców.

W czerwcu 2015 roku stowarzyszenie holenderskich pediatrów opowiedziało się za przyznaniem prawa do eutanazji dzieciom poniżej 12 roku życia, ale taka nowelizacja nie została jeszcze uchwalona. Natomiast w 2006 roku prawo do eutanazji rozszerzono, dopuszczając ją - na żądanie rodziców - w przypadku noworodków, które przyszły na świat z ekstremalnymi defektami.

Liczba eutanazji w Holandii z roku na rok rośnie. W 2014 roku przeprowadzono ich 5 306, czyli o ok. 10 proc. więcej niż rok wcześniej. Stwierdzono po fakcie, że cztery zgłoszone przypadki przeprowadzono niezgodnie z prawem.

 

BELGIA

W 2002 roku w ślady Holandii poszła Belgia. Również tam możliwość eutanazji obwarowano bardzo surowymi warunkami. Dopuszcza się uśmiercenie pacjenta przez lekarza pod warunkiem, że pacjent, świadomy i w pełni władz umysłowych, prosi o to na piśmie, wielokrotnie, dobrowolnie, w sposób przemyślany, bez zewnętrznej presji.

Pacjent musi uskarżać się na stałe i nie dające się zaakceptować cierpienie fizyczne lub psychiczne, którego nie da się uśmierzyć i które jest wynikiem ciężkiego schorzenia. Możliwa jest prośba wyrażona w oświadczeniu złożonym na zapas, a także za pośrednictwem osoby trzeciej wybranej przez pacjenta i niezainteresowanej materialnie jego śmiercią.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH