Europejski Trybunał Sprawiedliwości o kryteriach otwierania nowych aptek

Obowiązujące w Austrii kryteria demograficzne dotyczące nowych aptek są zgodne z unijną swobodą przedsiębiorczości - informuje departament zagraniczny Naczelnej Izby Aptekarskiej, przywołując kolejne stanowisko Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości.

Prawo obowiązujące w Austrii przewiduje, że nie można otwierać nowej apteki, jeżeli na danym obszarze w promieniu 4 km od istniejącej już apteki liczba obsługiwanych pacjentów spadłaby poniżej 5500 osób.

Wydanie pozwolenia na prowadzenie apteki jest więc uzależnione od istnienia „potrzeby”, która powstaje wówczas, gdy liczba osób obsługiwanych na obszarze, w  promieniu 4 km od miejsca położenia apteki wynosi więcej 5500 osób - informuje Izba Aptekarska.

- Są to obiektywne kryteria ustalania „potrzeby” otwarcia nowej apteki i jako takie Europejski Trybunał Sprawiedliwości je zaakceptował. Głównym argumentem przemawiającym za taką zasadą, co podkreślił ETS, jest konieczność utrzymania wysokiego poziomu ochrony zdrowia (w tym przypadku usługi farmaceutycznej) oraz równomiernego zapewnienia go wszystkim obywatelom na danym obszarze - dodają aptekarze.

Dodatkowo jednak prawo austriackie zezwala na pewne wyjątki od opisanej wyżej sztywnej reguły. Polegają one na możliwości uwzględniania podczas ustalania „potrzeby” związanej z otwarciem nowej apteki również potrzeb innych osób, które choć na stałe nie zamieszkują na danym obszarze, to jednak ze względu na miejsce wykonywanej pracy, czy korzystając z dostępnych im połączeń komunikacyjnych bądź przebywając okazjonalnie na danym terenie, będą korzystały z usług danej apteki.

Dotyczy to więc przede wszystkim obszarów wiejskich (również odwiedzanych w celach wypoczynkowo - turystycznych) o niskim wskaźniku zaludnienia, gdzie mimo że w promieniu 4 km nie będzie wystarczającej liczy pacjentów (5500 osób) to jednak mieszkańcy będą korzystali z usług konkretnej apteki zlokalizowanej na danym obszarze. Należy zadbać, by pacjenci nie byli zmuszani do pokonywania zbyt dużych odległości by móc skorzystać z usługi apteki usytuowanej w innych, znacznie oddalonych od ich miejsca zamieszkania miejscowościach.

Jedynie w odniesieniu do tego wyjątku Trybunał uznał, że może on potencjalnie naruszać swobodę przedsiębiorczości. Podsumowując, ETS po raz kolejny już potwierdził, że ograniczenia dotyczące otwierania (limitowania) nowych aptek są możliwe i zgodne z przepisami unijnymi, jednak muszą one być oparte o obiektywne, łatwe do zweryfikowania (statystycznie) dane - czego np. w odniesieniu do osób „dojeżdżających” na dany obszar nie daje się do końca ustalić.

Więcej: http://nia.org.pl/

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH