Europejska Strategia Niepełnosprawności: jak żyć możliwie najbardziej samodzielnie? Fot. Flickr/Honza Soukup (CC BY 2.0).jpg

Możliwie samodzielne życie osób niepełnosprawnych oraz ich dostęp do komunikacji publicznej i medialnej - to główne cele wynikające z konsultacji Europejskiej Strategii Niepełnosprawności, prowadzonych przez współautora jej przeglądu europosła Marka Plurę (EPL).

Europejska Strategia ws. Niepełnosprawności na lata 2010-2020 wyznacza ramy działań instytucji europejskich oraz państw członkowskich m.in. w zakresie wdrażania Konwencji ONZ o prawach osób niepełnosprawnych. W połowie zakładanego okresu realizacji strategii Parlament Europejski ma zabrać głos ws. oceny postępów w jej wdrażaniu.

Odpowiedzialność za to sprawozdanie z ramienia Europejskiej Partii Ludowej (EPL) powierzono europosłowi Plurze, który będzie miał dzięki temu istotny wkład w ostateczny kształt dokumentu.

Starając się zebrać szeroką opinię na temat dotychczasowej realizacji strategii, a także celów na przyszłość europoseł, będący m.in. wiceprzewodniczącym intergrupy ds. osób niepełnosprawnych, przeprowadził badanie kwestionariuszowe zainteresowanych środowisk, a w poniedziałek (26 czerwca) w Katowicach zorganizował Okrągły Stół dla Niepełnosprawności. Zasiedli przy nim parlamentarzyści, samorządowcy, przedstawiciele organizacji pozarządowych i edukacyjnych.

Jak wyjaśniał otwierając to spotkanie Plura, chodziło o przyjrzenie się instrumentom, jakie Unia Europejska oferuje i w najbliższej przyszłości chce zaoferować osobom z niepełnosprawnościami i związanym z nimi "w codziennej pracy, w dążeniu do tego, aby Europejczyk, Polak z niepełnosprawnością mógł żyć możliwie jak najbardziej samodzielnie, aktywnie - zawodowo i społecznie - rozwijając się i używając tych talentów i możliwości".

Nawiązując w rozmowie z PAP do celów, które wyewoluowały w dotychczasowych konsultacjach, Plura zaakcentował, że "nareszcie mamy w Polsce i Europie czasy, w których niepełnosprawność nie jest już tematem tabu ani przyczyną bezradności - czy samych osób niepełnosprawnych czy instytucji".

- Ale jest to zadanie, polegające na tym, żeby tak naprawdę ulepszać świat. Bo chcemy - i to jest również pierwszy wniosek - budować świat dostępny dla wszystkich - wskazał europoseł. Stąd pierwszym sugerowanym przezeń celem do strategii będzie - jak zaznaczył "wręcz kurczowe trzymanie się zasady uniwersalnego projektowania".

Wyjaśnił, że chodzi o tworzenie budynków, przedmiotów czy rozwiązań organizacyjnych dostępnych dla wszystkich. - Bo to, że coś jest dostępne, budynek jest bez barier, osoba głuchoniema może się porozumieć, a osoba niewidoma może swobodnie korzystać z internetu - co niestety jeszcze nie jest powszechne - jest dobre dla wszystkich, bo każdy doświadczy pewnej niesamodzielności; jesteśmy mniej sprawni na początku i na końcu życia - przypomniał.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH